TJENTE GODT. Kommunelege Jarand Gjestland bekrefter at han fikk basistilskuddet både for sin egen pasientliste og den andre pasientlisten i Sørfold. - Jeg jobbet så mye mer enn den svenske legen, derfor fikk jeg dette, sier Jarand til Saltenposten. Foto: Arkivfoto
TJENTE GODT. Kommunelege Jarand Gjestland bekrefter at han fikk basistilskuddet både for sin egen pasientliste og den andre pasientlisten i Sørfold. - Jeg jobbet så mye mer enn den svenske legen, derfor fikk jeg dette, sier Jarand til Saltenposten.

Fastlegen tjente godt på andre leger

Kommunelege Jarand Gjestland fikk basistilskuddene for begge legestillingene i Sørfold og tjente derfor godt.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: - Når jeg fikk basistilskuddet både for meg og listen til den svenske legen, har det sammenheng med at han var så lite til stede.

Det sier kommunelege Jarand Gjestland i Sørfold kommune.

Tjente godt

I og med at kommunelege Jarand Gjestland fikk begge basistilskuddene til sitt private selskap Mediverste AS, gikk det opp mot en million kroner i året inn på kontoen til hans eget selskap.

- Det er to lister i Sørfold, men i realiteten hadde vi ikke noen liste og vi tok unna pasientene. Når jeg fikk betalt for begge basislistene til mitt selskap, har det rett og slett med at jeg var langt mer til stede. Den svenske legen var bare åtte til ti dager i måneden på jobb. De resterende dager måtte jeg dekke opp, derfor fikk jeg begge basistilskuddene, forklarer Jarand Gjestland.

Ikke min avtale

Både Jarand Gjestland og den svenske legen var fast ansatt i Sørfold kommune. I tillegg vikarierte en dansk lege.

- Det er ikke min avtale, det er kommunens personalsjef som laget denne avtalen, en avtale som ble laget for over ti år siden da fastlegeordningen ble innført. Jeg har flere ganger tilbudt den svenske legen å regulere denne avtalen, men uten noe respons. Derfor er det underlig han kommer med et krav etter at han har sluttet, sier Jarand Gjestland.

Tjent bra

Gjestland bekrefter til Saltenposten at dette har vært god butikk for han med å få begge basislistene til seg, men samtidig gjør han klart at han har selv dekt utgifter for dem begge.

- I brevet som den svenske legen har sendt til kommunen, går det frem at han har betalt dobbelt, både til kommunen og deg?

- Det kan jeg ikke kommentere, for jeg kjenner ikke dette brevet. Men det er faktisk slik at jeg har betalt både for oss begge.

Uforståelig

Kommunelege Gjestland sier han egentlig ikke forstår hvorfor det er så stor oppmerksomhet på hans inntekt og det som gjelder avtalene.

- Jeg har forklart dette en rekke ganger, og hadde to bokettersyn på mitt selskap de siste årene uten at de har funnet noe feil. Avtalen med kommunen ble revidert så sent som i fjor, derfor syns jeg dette er underlig, sier kommunelege Jarand Gjestland.

- I brevet som den svenske legen har

sendt til kommunen, går det fra

m at han har betalt dobbelt, både til kommunen og deg?

- Det kan jeg ikke kommentere, for jeg kjenner ikke dette brevet. Men det er faktisk slik at jeg har betalt både for oss begge.

Tatt av jobben

I et vedtak fra Sørfold formannskap fra 2016 går det frem at de hadde en gjennomgang av legeavtalen. I referatet fra dette møtet heter det blant annet:

- Jarand ber om at det ikke er så mange i administrasjonen som håndterer avtalene. Og jeg (referenten) forslår at samarbeidsutvalget er kontaktpunkt og ikke Kjellaug. Han gir eksempler på at manglende oversikt har ført til flere påstander fra økonomisjefens side om mislighold som det ikke har vært grunnlag for, heter det i saken hvor det heter videre:

- Konklusjon: Dette følger av sentrale avtaler. Det er enighet om at det er samarbeidsutvalget som skal ta alle problemstillinger knyttet til fastlegetjenesten.

Dermed er fikk ikke økonomisjefen lenger behandle avtalene til kommunelegen.

Økonomisjef Kjellaug Bendiksen ønsket ikke å kommentere denne saken.

Powered by Labrador CMS