GITT SEG. Hege-Kristin Aune Jørgensen var både kommuneoverlege og leder i Salten skyttersamlag i koronaåret 2020. Nå har Raymond Eliassen overtatt skytevervet. - Jeg skal fortsette med skytingen og satser på LS 2022 i Bodø, sier Hege Kristin. Foto: Ståle Indregård
GITT SEG. Hege-Kristin Aune Jørgensen var både kommuneoverlege og leder i Salten skyttersamlag i koronaåret 2020. Nå har Raymond Eliassen overtatt skytevervet. - Jeg skal fortsette med skytingen og satser på LS 2022 i Bodø, sier Hege Kristin.

- Det ble for mye å skulle gjøre begge deler

(BEIARN) Hege Kristin Aune Jørgensen måtte i fjor håndtere korona som både kommune-overlege og leder i Salten skyttersamlag.

Publisert Sist oppdatert

- 2020 var et veldig rart år på mange måter, for meg og soss som for veldig mange andre, sier hun.

- Da det stengte ned avlyst vi alle skytteraktiviteter. Det var kjempekjedelig for vi hadde en veldig innholdsrik kalender. Da det åpnet litt igjen var skytesporten blant de første som kom i gang, sier hun.

Hovedmålene røk

- Skytesporten har i utgangspunktet gode forutsetninger for å overholde smitteverv. Man er sjelden tett på hverandre, og på standplass løste vi det ved å bruke annenhver skive. Vi fikk gjennomført en god del, men det er klart at hovedmålene røk for veldig mange - for eksempel Landsskytterstevnet og Nordnorsken, fortsetter hun.

Høsten 2020, i forbindelse med åpningen av den nye skytebanen i Daja i Sulitjelma, sa Hege Kristins bror, skytteren Artn Erik Aune at at slett ikke var sikker på om det ble Landsskytterstevne i 2021 heller.

Ikke vanlig LS i år

- Hva tenker du om det åtte måneder senere?

- Det blir nok, men ikke i den formen vi er vant til. Det blir nok ikke skyttercamp og det blir nok heller ikke den store sosiale happeningen. Det gjør trolig at man mister store deler av bredden i stevnet, og den er veldig viktig for mange når det kommer til Landsskytterstevnet, sier Jørgensen.


Koronapreget hverdag

Som kommuneoverlege i Beiarn har det også vært mye korona å tenke på i jobben.

- Det har vært mye ja, en stund ventet man jo bare på et utbrudd lokalt og det kom. Dermed ble det mye jobb, men vi fikk brukt planene våre og så at de fungerte, sier hun.

- Men det ble for mye med både lederansvar i samlaget og jobben, og i november overtok Raymond Eliassen førstnevnte, sier hun videre.

Snart utesesong

Nå er det slik at barn og unge kan skyte, og de voksne venter på lettelser i sine restriksjoner.

- Skytesporten er en idrett med mange godt voksne utøver, så der er

nok mange som begynner å bli utålmodige, tror hun.

Snart starter utendørssesongen og det mener hun kan gå bra.

Trent veldig lite

- Mitt håp og mål er å få skutt flere stevner og skudd enn i fjor. Jeg har fått trent lite, spesielt sammenlignet med de som har hatt tilgang på innendørsbaner. Det har vi ikke her i Beiarn. Når det er sagt så har nok alle trent mindre det siste året enn de normalt ville gjort, tror hun.

- Jeg får sette meg Landsskytterstevnet 2022 som mål. Her i Beiarn blir det trening så snart det forsvinner litt mer snø, og reglene åpner for det, sier Hege Kristin Aune Jørgensen.

Powered by Labrador CMS