MØTTES. Daglig leder i Fauna, Kristian Amundsen, stortingsrepresentant Kjell-Børge Freiberg (Frp) og prosjektleder Kenneth Svendsen i 'Fra bru til bru' hadde flere saker oppe da de møttes tirsdag.
MØTTES. Daglig leder i Fauna, Kristian Amundsen, stortingsrepresentant Kjell-Børge Freiberg (Frp) og prosjektleder Kenneth Svendsen i "Fra bru til bru" hadde flere saker oppe da de møttes tirsdag.

Ble oppdatert på tre viktige Fauske-saker

(FAUSKE) Stortingsrepresentant Kjell-Børge Freiberg (Frp) tok med seg ferske opplysninger om veiprosjektet, ny gruvedrift og situasjonen for Valnesfjord helsesportssenter.

Publisert Sist oppdatert

Freiberg, som er fra Hadsel, kom til Fauske mandag for å holde et foredrag om eldrepolitikk i Fauske Fremskrittsparti om kvelden.

- Utnytte

- Man må utnytte dem når de kommer, sier Kenneth Svendsen som er prosjektleder for "Fra bru til bru"-prosjektet.

Det går ut på å få Riksvei 80 ut av Fauske sentrum, samtidig som veien blir utbedret mellom Tverlandsbrua til Finneidbrua.

Freiberg som har vært olje- og energiminister, ble orientert om prosjektet for et år siden, og nå ble han oppdatert. Han fikk blant annet se filmen som viser hvordan den nye veien blir fra bru til bru.

Fremskrittspartiet kan bli viktig ettersom de trolig vil forhandle med regjerings-partiene om Nasjonal Transportplan før behandlingen i Stortinget.

Nasjonal transportplan

Svendsen satser på at prosjektet kommer med i Nasjonal transportplan som skal behandles av Stortinget i juni neste år. I første omgang skal separtementet lage et utkast som blant annet skal på høring i Nordland fylkeskommune. Svendsen avtalt et møte med statssekretær Ingelin Noresjø i samferdselsdepartementet før utkastet blir laget

Når samfunnet er tilbake i en normal situasjon, vil vi også øke intenisteten for å gi alle partier på Storitnget informasjon om "Fra bru til bru", sier Svendsen.

Flere møter

Nordland fylkeskommune skal også behandle utkastet til Nasjonal transportplan. Kenneth Svendsen og ordfører Marlen Rendall Berg var og informerte om "Fra bru til bru" til alle partigruppene på fylkestinget, da de var samlet i Rana.

- Her ble prosjektet satt opp som et av de som ønskes inn i Nasjonal transportplan, forteller Svendsen.

Han regner med at det blir en tur til Svolvær når fylkestinget skal uttale seg om forslaget til Nasjonal transportplan.

Langt framme

Svendsen konstaterer at "Fra bru til bru" er langt framme på listene over nye veiprosjekter, og at Nye veier er interessert å ta jobben.

Planene var også oppe da Freiberg og Svendsen hadde møte med daglig leder i Fauna, Kristian Amundsen tirsdag formiddag. Her ble Freiberg også oppdatert på planene for nye gruvedrift i Sulitjelma.

Helsesportssenteret

Den alvorlige situasjonen for Valnesfjord helsesportssenter var også et tema på møtet. Helsesportssenteret har ramlet mellom to stoler i forhold til korona-pandemien, og er i en kritisk økonomisk situasjon.

- Helsesportssenteretsom er en hjørnetsensbedrift i Fauske, har ramlet mellom to stoler når det gjelder å få økonomisk støtrte etter korona-pandemien e,ttersom det er en institusjon som er drevet av en ideell organisasjon. Pasientene deres er i risikosonen og de måtte stenge med en gang korona-smitten kom. Jeg har vært i kontakt med flere om deres situasjon, blant dem Sylvi Listhaug, og nå har også Kjell Børge lovt å ta tak i saken deres, forteller Kenneth Svendsen.

Powered by Labrador CMS