Kenneth Strømsvåg med bøsse for TV-aksjonen i 2013 i Finnmark. Da var aksjonen til inntekt for demens-forskning. Søndag 20. oktober 2013. Foto: Kenneth Strømsvåg
Kenneth Strømsvåg med bøsse for TV-aksjonen i 2013 i Finnmark. Da var aksjonen til inntekt for demens-forskning. Søndag 20. oktober 2013.

Helgens anbefaling:

Årets viktigste søndagstur

Det var kaldt. Veldig kaldt. Isnende vind og snø som føyk vannrett gjennom lufta. Likevel var det uaktuelt å skrubbe. Bøssa måtte fram. Bøssa måtte fylles.

Publisert Sist oppdatert

Søndag 20. oktober i 2013 var jeg tildelt en sentrumsnær rute i Vadsø, Finnmark. Mitt oppdrag gikk mot slutten. I ett av de siste husene på min liste gikk jeg opp i andre etasje i den snødekte og forblåste firemanns-
boligen. Knappen på ringeklokken ble trykket inn. Noen få sekunder senere sto en smørblid mann foran meg. En bosatt flyktning. I leiligheten bodde også kona og to små unger.

Jeg fremførte mitt budskap. At jeg var på tur for TV-aksjonen og samlet inn penger til Nasjonalforeningen for folkehelsens arbeid med forskning på demens.

I det den smørblide med et sjukt stort hvitt glis grep etter bøssa ante det meg at han ikke helt skjønte konseptet. Han nappet den velfylte bøssa ut av hånda mi og sprang ivrig mot kona for å overbringe dette glade budskapet; ”Se hva vi har fått. Denne mannen kommer fra kommunen for å gi oss penger. Og akkurat nå da, når vi trenger det som mest. Juhu”.

Bøssebæreren fikk etter hvert forklart at det nok ikke var slik at pengene var til han, kona og ungene. Den noe underlige tildragelsen endte med at mannen med det kritthvite store gliset ga noen kroner.

I morgen søndag er det på´n igjen. I Fauske. Vet du, der mangler det ennå bøssebærere. Sånn kan vi ikke ha det. Meld deg på ved å besøke blimed.no.

Powered by Labrador CMS