FAUSKE: Antallet bekreftes av kommunalsjef for oppvekst og opplæring i Fauske kommune, Hans Fredrik Sørdal.
Han vil ikke kalle det en lærerflukt, men innrømmer at det er uvanlig mange som har sagt opp.
Krevende forhold
Dersom man ser bakover i tid, så kan man lese at Utdanningsforbundet på Fauske allerede i november 2021 ga tydelig beskjed til kommunestyret før de skulle spikre neste års budsjett:
De mente at det ikke var mulig å gjøre flere kutt, siden de allerede da så at de klarte ikke å følge verken opplæringsloven eller arbeidsmiljøloven.
- Arbeidsforholdene for elever og lærere er svært krevende, skrev Utdanningsforbundet i budsjettuttalelsen. De poengterte videre at med de kuttene som allerede var gjennomført før november 2021, så klarte ikke skolen å gi elevene det de hadde behov for både faglig og psykososialt.
- Flukt fra læreryrket
Utdanningsforbundet gikk så langt i sin budsjettuttalelse at de skrev at kuttforslagene som var foreslått for 2022 ville komme til å svekke kvaliteten på undervisningen i skolen og gjøre arbeidsforholdene til de ansatte uholdbare.
- Alle kuttforslagene innen skole mener vi kan medføre flukt fra læreryrket, og det blir enda vanskeligere å rekruttere nye lærere, heter det i uttalelsen.
Konsekvenser av kutt
Også kommunalt foreldrearbeidsutvalg uttrykte stor bekymring rundt kuttene som var foreslått i skolen før budsjettet for 2022 skulle settes.
- Vi ser allerede nå, etter de kuttene som har vært de siste årene, at det har fått store konsekvenser. Mange elever får ikke den undervisningen de har krav på og det er ikke nok tid til å følge opp, samt tilrettelegge for de som har behov for det, skrev utvalget i en uttalelse signert leder av KFUF, Bjørn Thomas Hansen.
I samme uttalelse ble det også skrevet at det i perioder har vært opp til 20% sykemeldte ved Vestmyra skole.
- Høyt stressnivå og utmattelse er en medvirkende årsak til dette. Som foreldre ser vi med skrekk på det store fraværet som er, klasser blir stående uten undervisning og blir sittende å se på film, eller blir sendt hjem. Som foreldre er vi dypt bekymret over de kuttene som har vært gjennomført de senere år og som nå er foreslått.
- Forverres dag for dag
Fagforeningsklubbene ved Vestmyra skole uttalte seg også i november 2021. De opplyste til kommunen at arbeidshverdagen til de ansatte på Vestmyra skole forverres dag for dag.
- Arbeidsmiljøet bærer tydelig preg av for få ressurser sett i forhold til de behov som skal dekkes, står det skrevet i uttalelsen.
Videre ba de innstendig Fauske kommune om å ta de ansatte på alvor og advarte samtidig om at fortsettelse av rådende forhold og ytterligere nedskjæringer, ville på sikt gjøre at situasjonen ville eskalere ytterligere.
De advarte også på det kraftigste om at det ville bli lærerflukt fra yrket, og at dette ville føre til stort tap av kompetanse for Fauske kommune. I tillegg advarte de blant annet mot eventuelle rettsaker mot Fauske kommune på grunn av mangelfull opplæring og manglende ivaretakelse av et trygt elevmiljø.
Til kontrollutvalget
I et kommunestyremøte i desember 2021 ble det fremlagt et verbalforslag fra Arbeiderpartiet og Rødt om å be kontrollutvalget se nærmere på situasjonen.
- Det rapporteres om daglige meldinger om avvik og uønskede hendelser, spesielt innenfor skole. Kommunestyret er bekymret over opplysninger fra tillitsvalgte om daglige brudd på både opplæringsloven og arbeidsmiljøloven, lød det i verbalforslaget fremlagt av Nils-Christian Steinbakk (AP) på vegne av sitt eget parti og Rødt.
Verbalforslaget ble enstemmig vedtatt av kommunestyret i Fauske kommune. Saken gikk derfor videre til Fauske kontrollutvalg, der de ble bedt om å utrede saken og se på omfanget, og deretter rapportere tilbake til kommunestyret om funnene.
Finne tiltak
Nesten et år etter, i september 2022 dukker saken opp i et møte i kontrollutvalget. Da møtte kommunedirektør Ellen B. Lundberg og enhetsleder Erik Alvestad i utvalget for å redegjøre og svare på spørsmål i forbindelse med utredningen.
Jørn Stene, leder i kontrollutvalget, foreslo følgende vedtak:
- Med henvisning til de vedlagte rapporter og utredning i saken som viser store avvik og uønskede hendelser, spesielt innenfor skole/undervisning, så bør kommunestyret treffe de nødvendige tiltak for å motvirke denne utvikling.
Kontrollutvalget vedtok å utforme et endelig forslag til uttalelse som skulle rettes til kommunestyret så raskt de mottok endelig skriftlig redegjørelse fra administrasjonen.
Flere avvik
Denne rapporten var på plass da kontrollutvalget møttes igjen i oktober i fjor. Selve rapporten er unntatt offentligheten, men resultatene finnes i sakspapirene til møtet i kontrollutvalget.
Kontrollutvalget avgrenset sine undersøkelser til å gjelde desember 2021 og april 2022. På disse to månedene ble det meldt til sammen 110 avvik av forskjellig art og alvorlighetsgrad.
Mer enn halvparten av meldte avvik ved Vestmyra skole gjaldt mangel på personell. Det var ikke meldt slike avvik på øvrige skoler.
20 av avvikene gjaldt trusler, krenkelser, vold eller utagerende adferd. 19 av disse avvikene var meldt ved Vestmyra skole.
Kom opp som referatsak
Saken ble deretter sendt til kommunestyret, med vedtak fra kontrollutvalget om at kommunestyret skulle treffe de nødvendige tiltak.
Ifølge møteprotokollen fra den 14. desember i 2022 kom saken derimot opp som en referatsak. Da ba Nils-Christian Steinbakk (AP) om at saken skulle komme opp som en egen sak.
Det ble enstemmig vedtatt at saken skulle behandles i et kommunestyremøte våren 2023.
15. juni i år var kommunestyret samlet. Fremdeles hadde ikke kontrollutvalgets rapport kommet opp som en egen sak til behandling i kommunestyret. Dette ble da etterlyst av Nils-Christian Steinbakk (AP).
Kommunedirektør Ellen Beate Lundberg svarte til dette at saken ikke var glemt, men at det hadde hopet seg opp med portefølje fordi de ikke hadde kommunalsjefer på plass. Hun lovte at saken skulle følges opp.
Har ikke vedtatt tiltak
Denne uken startet et nytt skoleår for spente skolebarn ved Vestmyra skole.
Til tross for gjentatte advarsler og avvik, så har ikke saken kommet opp til behandling i kommunestyret slik det ble vedtatt i kontrollutvalget.
Av den grunn har heller ikke kommunestyret vedtatt tiltak for å motvirke den uheldige utviklingen.