UTSETTER PROSJEKT. Kommunedirektør Stig Arne Holtedahl foreslår å skyve noen av investeringene i Sørfold ut i tid. Foto: Sørfold kommune
UTSETTER PROSJEKT. Kommunedirektør Stig Arne Holtedahl foreslår å skyve noen av investeringene i Sørfold ut i tid.

Budsjettet i Sørfold

Nå settes bremsene på

Kommunedirektøren foreslår å utsette noen prosjekter for å unngå for store investeringer samtidig.

Publisert Sist oppdatert

SØRFOLD: Torsdag behandlet administrasjonsutvalget og formannskapet forslaget til driftsbudsjett for 2021 og økonomiplan for de neste fire årene. Der var politikerne enstemmige om å gå for kommunedirektørens forslag.

Nå er det lagt ut til offentlig ettersyn, og skal endelig behandles av kommunestyret tirsdag 15. desember.

Dyrere på skolen

For neste år ligger det flere prosjekter inne i forslaget til investeringsbudsjett.

Det er satt av 500.000 kroner til universell utforming og ventilasjon på 1.-4. klasse-paviljongen ved Straumen skole i 2020, og 4,5 millioner kroner i 2021.

- Der er vi i kontakt med HR bygg som skal tegne det for oss som en del av innkjøpsavtalen. Rektor har for øvrig gitt skriftlig innstilling på behovet, og ergoterapeut og verneombud deltar også i prosessen. Prosjektet er økt med én million kroner på grunn av heis, og ut fra det behovet som er skissert tror jeg vi kommer opp i 10 millioner før vi er ferdig, opplyste økonomisjef Kjellaug Bendiksen i møtet.

Penger og arbeid

I 2021 er det også foreslått 18 millioner kroner til Straumen barnehage og sju millioner året etter. Dette som en følge av veivalget om fortsatt kommunal barnehage og behov for renovering og utbygging av dagens lokaler.

- På grunn av dette har vi skjøvet avlastningsbolig til slutten av økonomiplanperioden. Det er både for pengene sin del og for arbeidsmengden til teknisk avdeling, forklarer økonomisjefen.

Prosjektet på totalt to millioner kroner er fordelt over 2022 og 2023.

Andre større investeringer som er foreslått i 2021 er tre millioner kroner til ventilasjon på rådhuset, to millioner til oppstart av tiltak knyttet til helse- og omsorgsplanen og 1,6 millioner kroner til ny hjullaster på teknisk.

Kan videreføres

På økonomiplanen for i år, 2020, er det flere prosjekter som ikke er gjennomført. Det var for eksempel satt av 600.000 kroner til garderobebygget på Lakselva.

- Ubenyttede midler i år kan vedtas videreført til neste år, påpekte Kjellaug Bendiksen.

Spurte om bolig

Kolbjørn Mathisen stilte spørsmål om midlene som var satt av til omsorgsbolig for rus i år, nærmere bestemt 3,5 millioner kroner.

- Det var sagt at salg av boliger skulle finansiere opp dette og jeg har hørt at det er gjort. Jeg håper dette er et prosjekt vi har trøkk på, selv om jeg ser det er mange prosjekter samtidig nå. Vi kan ikke glemme dette, slo han fast.

- Vi må finne en løsning og få forelagt en plan på hvordan vi løser dette, sa ordfører Gisle Hansen (Sp).

Ifølge økonomisjefen har de fått ei grovskisse på hva som er mulig å bygge, og de har solgt leilighetene som var planlagt solgt til en grei pris.

- Men det er litt vanskelig å finne ut hvor det er best å plassere en slik bolig, for det er lite ledig areal på Straumen, sa hun.

Hus og bolyst

Under gjennomgangen påpekte Kjellaug Bendiksen at noe manglet i investeringsplanen.

- Det gjelder tilrettelegging av tomter og bolyst i Sørfold. Det har vi ikke funnet plass til, men det er en viktig sak, sa hun.

- Et prosjekt som står uten tall, er arbeid med tomter på Nordsia. Der er det usikkert hvor mye kommunen skal være involvert, sa Gisle Hansen.

Må kutte stillinger

Når det gjelder driftsbudsjettet, er de ikke kommet helt i havn med hvordan de skal balansere det. Derfor har kommunedirektør Stig Arne Holtedahl foreslått å kutte 1,2 millioner kroner på stillinger, men ikke hvor det skal kuttes.

- Vi trenger hjelp av politikerne til å se på hvor det skal tas, sa han.

Både tillitsvalgt Tor Eggesvik og Kolbjørn Mathisen (Ap) var opptatt av å få fram konsekvensene før man kutter stillinger, og politikerne ble oppfordret til å jobbe fram forslag til budsjettet skal behandles i kommunestyret før jul.

Powered by Labrador CMS