Rådmann i Fauske kommune, Geir Mikkelsen Foto: Helge Simonsen
Rådmann i Fauske kommune, Geir Mikkelsen

Synspunkt:

Nå er det oppgjørets time

I dag, onsdag, skal rådmann Geir Mikkelsen legge fram det som må framstå nærmest som en umulig oppgave.

Publisert Sist oppdatert

I dag får vi svar på hvor ille det blir i Fauske

I dag, onsdag, skal rådmann Geir Mikkelsen legge fram det som må framstå nærmest som en umulig oppgave. Da skal administrasjonens budsjettforslag for Fauske kommune i 2020 presenteres.

Det er knyttet veldig stor spenning til hva som må til for å komme seg ut av det uføret som kommunens økonomi har havnet i.

Noe definitivt svar vil ikke rådmannens budsjett gi, men det vil gi en stor indikajson på hvor pengene skal hentes og kuttene gjøres..

Det er naturlig nok en prosess som vekker sterke følelser i befolkningen. Det er både forståelig og forventet, det ville vært et sykdomstegn om folk ikke bryr seg.

Jeg har tidligere forsøkt å sette ord på hva som kan ende opp med å bli konsekvensene av det enorme underskuddet og lånegjeld som skal betales. Forslagene som kommer er drastiske og dramatiske.

Det som har vært lansert så langt har skapt forskjellige reaksjoner fra kommunens innbyggere. Nedleggelse av hele avdelinger innenfor pleie og omsorg, kutt i skoletrinn og lærertetthet, og mange andre tiltak som kan være med på å gi drifta i Fauske svarte istedet for blodrøde tall på bunnlinja.

Ingen liker disse forslagene. Ingen ønsker å gjennomføre dem, og bygge ned tjenestetilbudet som egentlig skal komme innbyggerne til gode.

Alle argumenterer for at deres område må spares. Enten det er geografisk tilknytning eller om det er basert på behov og ønsker. Men faktum er at det dessverre er en utopisk tilnærming til problemstillingen.

Det er ingen vei utenom at det skal hentes inn over 50 millioner kroner det kommende året. Det oppnår man dessverre ikke uten at det kommer forslag til vedtak som kommer til å framstå som sterkt urimelige for mange.

Men saken har vært utsatt lenge nok. Det er ironisk nok en av grunnene til at man er der de er i dag.

I bunnen av bøtta og vel så det.

Til nå har politikerne som er valgt inn i kommunestyret for de neste fire årene sagt at de skjønner alvoret. Det er bare å håpe at den forståelsen vedvarer når desember kommer og de endelige tallene for neste år skal legges fast.

Ingen har sagt ett eneste ord så langt om hvor de mener det skal hentes penger fra. Ikke i den politiske avtalen til posisjonen, og ikke fra en opposisjon som forhåpentligvis har noen konstruktive innspill å komme med i prosessen.

For én ting er sikkert, dette trenger den bredeste enigheten som mulig for å lykkes. De tiltakene som kommer vil være lett å slå politisk mynt på om man ønsker.

Men det er samtidig noe som vil være smålig i det alvoret som tross alt gjelder. Det er nå det berømte samholdet bør komme ut av alle de som per i dag sitter med ansvaret.

For det må være klinkende klart, om man sitter i opposisjon eller er de som bestemmer, ansvaret er felles i kommunestyret. Det er de som må sørge for at Fauske kommer ut på rett kjøl igjen. Om så gjennom å vedta de budsjettene rådmannen kommer med.

Jeg har prøvd å beskrive virkeligheten som kommer til å prege Fauske i de kommende årene gjennom tidligere synspunkt i Saltenposten. Jeg har beskrevet flere av tiltakene som har blitt lagt fram som alternativer fra ulike nivåer i kommuens administrasjon, og det er slett ikke sikkert at det blir utfallet.

Men det er klart at når det skrives om nedlegging av sykehjemsavdelinger og kutt i hvor det skal være skole, så sier det seg selv at folk blir engstelige og redde.

Det eneste som er dumt med et slikt resonnement, er at jeg frykter tiltakene faktisk blir verre enn det som er foreslått så langt. Alt handler dessverre om perspektiver fra nå av. Hva kan man klare seg uten, og fortsatt overleve.

I dag får vi svaret på det.

Powered by Labrador CMS