KLASSISK. En kjent scene fra opphold på leirskole.

Debatt:

Leirskoletilbudet i Salten, hva nå?

- Uten en fast leirskole i Salten, frykter vi at tilbudet vil bli svært varierende, både i kvalitet og tilgjengelighet.

Publisert

Dette er et debattinnlegg. Innlegget gir uttrykk for skribentens holdning. Du kan sende inn kronikker og debattinnlegg til Saltenposten til epost redaksjonen@saltenposten.no

Leirskoleopphold er en lovpålagt del av grunnskoleopplæringen, og en fantastisk arena for barn å få oppleve friluftslivets glede. Gjennom leirskolen lærer elevene grunnleggende ferdigheter i naturen, samtidig som de får utfordret seg sosialt og mestrer nye situasjoner. 

For noen barn er det deres første store utfordring uten foreldrene til stede. Salten friluftsråd er bekymret for utviklingen av leirskoletilbudet eller riktigere sagt mangelen på tilbud i regionen etter at Sjunkhatten leirskole i Vatnlia ble nedlagt.

Uten en fast leirskole i Salten, frykter vi at tilbudet vil bli svært varierende, både i kvalitet og tilgjengelighet. Sjunkhatten leirskole var godkjent av Norsk Leirskoleforbund. En slik godkjenning sikrer at elevene får et faglig og pedagogisk godt tilbud, tilrettelagt av erfarne instruktører med riktig utstyr. 

Når skolene nå må organisere leirskoleopphold på egen hånd, vil kvaliteten på undervisningen og opplevelsene avhenge av den enkelte skoles kapasitet og ressurser. Dette kan føre til store forskjeller mellom skoler og kommuner. Mange lærere i Salten uttrykker også et sterkt ønske om å dra på en bemannet leirskole, da dette sikrer bedre faglig kvalitet og en mer helhetlig opplevelse for elevene.

En annen stor bekymring er at vi vet at mange elever har behov for et leirskoleopphold nært hjemstedet eller av ulike grunner trenger annen tilpasning og tilrettelegging. Lang reisevei, lite tilpassende uteområder og personell uten erfaring med tilrettelegging for barn med funksjonsnedsettelser, kan gjøre det vanskelig for enkelte elever å delta på lik linje som sine medelever.

 Leirskoleopphold handler ikke bare om læring, men også om mestring, sosial utvikling og utjevning av forskjeller. I tillegg ser vi at barn som ikke opplever mestring i klasserommets fire vegger ofte blomstrer under et leirskoleopphold, der praktiske ferdigheter og naturopplevelser gir dem en ny arena for læring og selvtillit. Hvis tilbudet blir mindre tilgjengelig for enkelte grupper, svekkes leirskolens viktige funksjon i skolen.

Robuste unger vokser ikke på trær – de må skapes gjennom mestring og utfordringer i trygge rammer. Det er viktig at kommunene i Salten er oppmerksomme og stiller krav om leirskoletilbudets innhold og kvalitet. 

Vi er nå i en situasjon hvor vi er nødt til å tenke nytt, og oppfordrer kommunene i Salten til å samarbeide for å bygge opp et varig tilbud. Et tilbud som kan sikre at alle barn i Salten får et spennende og lærerikt leirskoleopphold med høy faglig kvalitet. Et tilbud som gir barn i Salten mestring, felleskap og varige minner!

Kristin Schjenken Andersen

Styreleder Salten friluftsråd

Annette Digermul Hals

Faglig leder Salten friluftsråd

Powered by Labrador CMS