HJEMME-PLEIE. Umbreon (11 mnd) får kjærlig pleie hjemme av matmor Kirsti Ågnes Pedersen etter påkjørselen forrige fredag, 1. oktober. Foto: Kenneth Strømsvåg
HJEMME-PLEIE. Umbreon (11 mnd) får kjærlig pleie hjemme av matmor Kirsti Ågnes Pedersen etter påkjørselen forrige fredag, 1. oktober.

Matmors store frykt ble til virkelighet

I sommer gikk et samlet nabolag ut og advarte mot ulykker i Hauan. Forrige fredag skjedde det med katten Umbreon, til matmor Kirstis fortvilelse.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: - Det var akkurat dette vi var så redd for med den kraftige trafikkøkningen her i boligområdet. At noen skulle komme til skade eller i verste fall bli drept. Nå ser det heldigvis ut til å kunne gå bra med Umbreon, men vi kunne fort mistet han.

Det sier Kirsti Ågnes Pedersen, matmor til den straks ett år unge katten Umbreon.

ADVARTE. Beboerne advarte i juli om faren for ulykker. Her ser du Kirsti Aagnes Pedersen, Ida Skoghlund, Una Elstad, Mikael Olsen, Laila Thuv med Ida, Andrea og Eila og Miriam Cecilie Elstad Olsen. Foto: Kenneth Strømsvåg
ADVARTE. Beboerne advarte i juli om faren for ulykker. Her ser du Kirsti Aagnes Pedersen, Ida Skoghlund, Una Elstad, Mikael Olsen, Laila Thuv med Ida, Andrea og Eila og Miriam Cecilie Elstad Olsen.

Sommer-oppfordring

Siden tidlig i sommer har beboerne opplevd en eksplosiv trafikkøkning. Det skyldes kommunens arbeid med oppgradering av ledningnettet. Deler av Rognveien er stengt av, med omkjøring via Gryttingveien, Sjåheiveien og Granveien.

24. juli gikk Kirsti og mange av naboene ut og advarte om faren for alvorlige ulykker.

- Det er smal vei, svingete og uoversiktlig. Det skal så lite til før det går galt, så vår bønn til bilistene er å senke farten, sa Kirsti da.

Ung bønn

Blant de yngre som i sommer uttrykte sin bekymring var venninnene Miriam Cecilie Elstad Olsen og Andrea Thuv.

- Jeg opplevde noe guffent. Jeg hadde ramlet av sykkelen og lå på bakken. Da jeg skulle reise meg opp igjen så jeg rett mot en bil som kom mot meg i stor fart. Det var ubehagelig, sa Andrea, som oppfordret bilistene til å gjerne kjøre litt under fartsgrensa.

KLAR MELDING. Venninnene Mirian Cecilie Elstad Olsen (12) og Andrea Thuv (12) bønnfalte bilistene om å ta det med ro i nabolaget. Foto: Kenneth Strømsvåg
KLAR MELDING. Venninnene Mirian Cecilie Elstad Olsen (12) og Andrea Thuv (12) bønnfalte bilistene om å ta det med ro i nabolaget.

Nesten-ulykker

Snaue to og en halv måned senere konstaterer Kirsti Ågnes Pedersen at det ble bedre, men at noen fortsatt kjører alt for fort, og at det gjennom sommeren har skjedd flere nesten-ulykker.

- Så, fredag, skjedde altså det jeg blant annet var mest redd for. I 20-tida kom Umbreon hjem. Han slepte seg hjem, stygt skadet i hodet og i fremparten. Kjeven er sprukket fra hjørnetanna og bakover. Det så skikkelig fælt ut, men etter god behandling - og at han så vidt har begynt å ta til seg næring, gjør at jeg øyner håp om at dette kan gå bra, sier Ågnes Pedersen.

Kom tidlig til Hauan

For familien er Umbreon veldig mye mer enn ”bare en katt”. Firbeningen var tre dager gammel da han kom til familien.

- Vi er fosterhjem for Dyrebeskyttelsen, og fikk han og hans tre søsken etter at moren deres ble påkjørt og døde. Umbreon valgte vi å beholde, og han er svært nær knyttet til oss. Derfor var det jo ekstra sårt å oppleve dette. Tenk om vi skulle miste denne vakre, nysgjerrige og familiekjære katten, sier Kirsti.

Ingen å miste

Mens hun krysser fingrene for at det skal gå bra med Umbreon oppfordrer hun igjen bilistene om å ta det med ro.

- De som kan, og spesielt tungbil-sjåfører, bør velge å kjøre om Finneid. Og så håper jeg alle andre tar det med ro. Vi har ingen å miste, sier Kirsti Ågnes Pedersen.

ÅPNES. I løpet av neste uke blir det trolig normal-tilstand i Hauan, opplyser Frank Zahl i Fauske kommune. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
ÅPNES. I løpet av neste uke blir det trolig normal-tilstand i Hauan, opplyser Frank Zahl i Fauske kommune.

Straks ferdig

Årets arbeider i Hauan går mot slutten.

- Om ikke været slår seg vrangt skal de siste arbeidene gjøres av Nordasfalt til uka. Det har jeg nettopp fått bekreftet. Etter all sannsynlighet kan vi da fjerne omkjøringene igjen innen uka er omme, sier enhetsleder Frank Zahl i Fauske kommune.

Godt nytt

Nyheten tas godt imot av Kirsti Ågnes Pedersen.

- Det blir fint. Så håper jeg bilistene er veldig forsiktige fram til Rognveien åpnes igjen. Vi trenger ikke flere hendelser nå, verken med dyr eller mennesker.

Powered by Labrador CMS