TAKKNEMLIG. Da landet stengte ned hadde Krølle frisør pusset opp og gjort klar til nyåpning. Den festen det aldri noe av, men 2020 ble et bedre år enn fryktet, forteller Hans Marius Steinbakk ved Krølle frisør. Han takker ansatte, kunder og helsemyndighetene for innsats og hjelp. Foto: Eva S. Winther
TAKKNEMLIG. Da landet stengte ned hadde Krølle frisør pusset opp og gjort klar til nyåpning. Den festen det aldri noe av, men 2020 ble et bedre år enn fryktet, forteller Hans Marius Steinbakk ved Krølle frisør. Han takker ansatte, kunder og helsemyndighetene for innsats og hjelp.

Ett år med korona

- Mamma sa jeg ikke måtte pusse opp for alle pengene fordi det kunne komme dårlige tider

På tross av seks ukers nedstenging kan Hans Marius Steinbakk som driver Krølle frisør se tilbake på et år med god omsetning.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Krølle frisør AS måtte stenge salongen i seks uker i fjor vår akkurat i den tiden de skulle ha nyåpning etter en stor oppussing.

- Da alt stengte ned i fjor skjedde det så brått og det så mørkt ut der og da, sier daglig leder Hans Marius Steinbakk.

Han så mørkt på situasjonen, men hvordan har det egentlig gått?

Fikk gode råd

Nyåpninga ble utsatt og de måtte drive på en helt ny måte med smitteverntiltak og renholdsrutiner.

- Heldigvis er vi med i Norges frisørmesterforbund, og de kom med råd og info så tidlig de kunne, sier Steinbakk.

Han vil også berømme smittevernlege Gregory Hautois og smittevernteamet.

- Han har svart på spørsmål og de har slått ned de utbruddene som har vært.

Fulle timelister

Etter seks uker med stengt salong kunne de endelig åpne igjen, og alle som hadde fått avlyst timene fikk tilbud om nye.

- Det var helt vilt da vi åpnet og vi hadde seks uker med kø!

Enkelte av frisørene hadde fulle timelister tre måneder i strekk.

- Etter at de månedene var gått var det på tide for folk å klippe seg igjen, så året sett under ett ble ikke så tullete. Omsetningen var normal, konkluderer Steinbakk.

Travel høst

Vanligvis er sensommeren og tidlig høst en rolig tid i salongen, men med utsatte konfirmasjoner fikk de nok å gjøre.

- Så kom jula og da ble det også stappfullt. Vi har hatt ventelister nesten daglig fram til jul, forteller han.

Steinbakk synes det er sprøtt at det har gått et helt år siden landet stengte ned.

Ros til staben

Hans Marius Steinbakk er full av lovord om de ansatte på Krølle.

- Jeg har helt fantastiske medarbeidere. De har stått på, gjort en fantastisk innsats og vært positive til omstillinger. Miljøet er så bra at man ikke tenker så mye over de endringene som må gjøres.

Han synes også det har vært fint å få Kristine Solem med på laget.

- Hun kom fra London og der driver de på en annen måte. Her fikk vi bare litt kompensasjon for de ukene vi hadde stengt, men vi fikk i alle fall lønnskompensasjon etter hvert. Vi har det virkelig godt her i Norge.

Lys i tunnelen?

Etter nyttår har mange håpet at de snart skulle få se et lys i enden av tunnelen.

- Vi har gått og drømt om å se et lys i det fjerne, men gardinene går litt opp og ned.

Et par av frisørene har vært hjem-
me i karantene i forbindelse med de siste smitteutbruddene på Fauske og Straumen, og det har vært ei utfordring med å få gitt beskjed om utsatte frisørtimer.

- Det skjer gjerne på kort varsel, så det er om å gjøre å nå folk som har lang vei å kjøre.

Tålmodige kunder

Steinbakk er opptatt av å rose kundene oppi det hele.

- Jeg vil takke alle kunder, både faste og nye, for tålmodigheten og for at de er nøye med å sprite hendene og avlyse timer hvis de ikke føler seg bra.

Han har inntrykk av at mange hadde savnet frisørsalongen i den tiden de holdt stengt, og merket seg at kundene også var opptatt av å handle produkter hos dem i stedet for å bestille på nett.

- Mange ser nok verdien av å handle lokalt, enten produkter eller gavekort. Håret kan heldigvis ikke klippes eller farges på internett, legger han til.

En sunn bedrift

Det gikk mye penger til oppussingen i fjor vår, og det kunne blitt tøft økonomisk dersom de ikke hadde en buffer.

- Mamma som drev salongen før meg sa ”ikke bruk opp alle pengene på oppussing, det kan komme dårlige tider”. Én måned etterpå stengte vi. Vi måtte ut med 100.000 kroner i lønn før det kom på plass kompensasjon. Det viser hvor viktig det er å være en sunn bedrift, mener Steinbakk.

- Må ikke snuble nå

Hans Marius Steinbakk forstår at folk begynner å bli lei av smitteverntiltak, og håper ikke de begynner å slurve.

- Vi må ikke snuble på oppløpssiden nå!

Har du en korona-historie vi kan få fortelle? Ta kontakt med oss på redaksjonen@saltenposten.no

Powered by Labrador CMS