Line Klungseth Johansen fra Fauske mottar nok en filmpris i kveld i Trondheim, hvor hun tok filmutdanningen, bor og jobber.
Line Klungseth Johansen fra Fauske mottar nok en filmpris i kveld i Trondheim, hvor hun tok filmutdanningen, bor og jobber.

Line Klungseth vinner filmpris - igjen!

Line Klungseth Johansen er vinneren av NTNU Filmpris 2019.

Publisert Sist oppdatert

TRONDHEIM: Klungseth Johansen, som opprinnelig er fra Fauske, har over flere år vært en sentral aktør i regionens filmbransje, både gjennom sitt daglige virke som filmskaper og gjennom sin innsats for å profesjonalisere trøndersk filmbransje.

NTNU Filmpris skal sette fokus på aktører som jobber for å fremme trøndersk filmproduksjon og som ved hjelp av egne aktiviteter er med på å synliggjøre og utvikle det filmfaglige miljøet i Trondheims- og trøndelagsregionen. Prisen er et samarbeid mellom Kosmorama og NTNU.

I år deles prisen ut for fjerde gang. Tidligere vinnere er Christian Falch, Anders Teigen og Ha°vard Bustnes.

Juryens begrunnelse:

Jurten skriver at Klungseth Johansen er en ambisiøs, kompromissløs og kunstnerisk nyskapende filmskaper.

Klungseth Johansens unike kortfilmer Flimmer (2011), All In (2015) og Prosess:pust (2016) har blitt vist på utallige festivaler og har vunnet flere priser. Hun har også flere spektakulære musikkvideoer på CV-en, blant annet for Highasakite se video og The Fjords. I tillegg til å sprenge grenser i utforskingen av det filmatiske uttrykket, strekker hun seg i sin jakt på nye prosjekter og samarbeid på tvers av selskaper, regioner og landegrenser.

Twin Peaks-historie» for barn

Klungseth Johansen har flere kortfilmer i produksjon i år. I fjor vant hun, sammen med sine kolleger i Helmet, 750.000 kroner i Vårstigen-konkurransen til utvikling av spillefilmprosjektet Grimsby, som Helmet beskriver som en «TwinPeaks-historie» for barn.

I tillegg til å ha mange prosjekt underveis, er Klungseth Johansen lidenskapelig opptatt av å bygge filmbransje i Trøndelag. Gjennom sitt flerårige engasjement i Minimalen Kortfilmfestival er hun spesielt opptatt av nye talenter, både å få vist frem deres filmer og utvide deres nettverk.

- En viktig rolle

- Klungseth Johansen er en sjenerøs bidragsyter til filmmiljøet i Trøndelag. Hun spiller en viktig rolle i profesjonaliseringen av bransjen og arbeider målbevisst for å realisere de store produksjonene som vi trenger for a° kunne bygge en bærekraftig filmbransje i Trøndelag, står det videre.

Prisen deles ut i kveld i forkant av Kanonprisen

Klungseth Johansen er utdannet fra NTNU innen film- og videoproduksjon og har en master i filmvitenskap. Hun var fylkeskunstner i Sør-Trøndelag i 2017 og har sitt daglige virke i Helmet Films & Visual Effects, der hun har ansvar for selskapets satsing på fiksjon.

Prisen vil deles ut i Trondheim under en mottakelse på Alma's torsdag 7. mars klokken 19 før Kanonprisen starter på Byscenen klokken 20.

Powered by Labrador CMS