Å pendle med tog er raskt, komfortabelt og billig, står det i onsdagens lederartikkel. Arkivfoto: Frank Øvrewall
Å pendle med tog er raskt, komfortabelt og billig, står det i onsdagens lederartikkel. Arkivfoto: Frank Øvrewall

Leder:

Flere burde bruke toget

- Potensialet er langt fra utnyttet, står det i onsdagens lederartikkel.

Publisert Sist oppdatert

Daglig er det en rekke arbeidstakere som pendler mellom Indre Salten og Bodø, enten den ene eller den andre veien. Mange kjører bil, ganske mange tar tog og noen få tar bussen.

Toget er uten tvil det raskeste og den billigste måten å pendle på. Dessuten er det også det mest behagelige, så lenge man får sitteplass. I tillegg er det også mest miljøvennlig.

Men viktigst av alt er det at toget er den tryggeste måten å komme seg fram på. Å kjøre bil langs dagens Riksvei 80 og E6 er langt mer risikofylt. Det tror vi alle er enig i.

Innvendingen fra de som kjører bil, er gjerne at togtidene ikke passer med arbeidstiden deres. De kommer for sent på arbeid.

I lørdagens avis argumenterte Steinar Ormåsen med at morgentoget fra Bodø kunne startet tidligere, dersom godstoget kommer inn til Bodø tidligere. Da kunne flere fra Bodø tatt tog til Reitan og Fauske, og kommet tidsnok på jobb.

For ham som pendler fra Fauske til Reitan, passer togtidene perfekt både når han skal på jobb og når han drar hjem. Han har dessuten en trafikkskadet kone, noe som gjør at han setter sikkerheten høyt.

Til tross for passende rutetider, anslår han at bare fem av de rundt 40 som pendler fra Fauske til Reitan, bruker toget. De andre kjører bil.

Det forteller hvilken treghet det ligger i folk når det gjelder bruk av framkomstmiddel for å komme på jobb. Mange foretrekker bilen, selv om den stor sett bare har ulemper ved seg.

Det bør være et mål for NSB å lokke flere pendlere til å ta toget. Da er rutetider tilpasset markedet viktig. En justering av tidene for et godstog bør ikke være noen hindring.

Saltenpendelen er viktig for det felles arbeidsmarkedet som er mellom Bodø, Fauske og Saltdal. Men potensialet er langt fra utnyttet.

Hvis flere tar toget blir lønnsomheten bedre, noe som kan føre til investeringer i enda bedre materiell og flere avganger. Da er det ingen unnskyldning for å kjøre bil.

Powered by Labrador CMS