DELTAKERE. Noen av deltakerne i protesttoget samlet ved den nedlagte husflidsbutikken på Sandkolen. Foto: Lars Olav Handeland
DELTAKERE. Noen av deltakerne i protesttoget samlet ved den nedlagte husflidsbutikken på Sandkolen.

Kraftig markering av bonde-opprøret

Lørdag var det en kraftfull markering av bondeopprøret på Sandkollen i Skjerstad.

Publisert Sist oppdatert

SKJERSTAD: Det var Norsk Bonde- og Småbrukarlag som hadde tatt initiativet til en landsomfattende markering av bøndenes misnøye med jordbruksoppgjøret denne vårdagen.

I aksjonen på Sandkollen var det deltakere fra blant annet Kosmo, Karbøl, Bue, Støvset, Breivik og Ljønes.

Trillebårer

En rekke bønder hadde møtt frem og dannet protesttog bestående av traktorer, flere trillebårer og mange gående. Stemningen var god blant bøndene, om enn budskapet hadde dystre undertoner.

Vi fikk en prat med Eirin Bjune fra Ljønes mens toget gjorde vendereis ved den nedlagte ”husflidsbutikken” Hun uttrykte sin fulle støtte til bondeopprøret.

Skyldig for ull

- Det her går bare ikke lenger, mange bruk legges ned og bygdene utarmes. Mange gårder, både småbruk og andre forsvinner. Det mangler midler til omstilling, prisen til bonden står stille mens alle utgifter stiger. Vi sakker etter til tross for at vi jobber mange timer i døgnet, sesongmessig også mange nattetimer. Alt dette for å skaffe mat til resten av befolkningen, sier Eirin Bjune.

- Her forleden leverte jeg 30 kilo ull, og prisenjeg fikk, kan du gjette; jeg ble skyldig 25 kroner på det hele!

Mye støtte

Hvordan føler du at disse aksjonene blir mottatt av folk flest?

- Vi får mye støtte fra folk. Legg bare merke til alle som kjører forbi her og som vinker og tuter med hornet.

Honnør

Også leder i Norsk Bonde- og Småbrukarlags kvinneutvalg, Ingeborg

Tangeraas var til stede under markeringen på Sandkollen. Hun var meget godt fornøyd med aksjonen. Hun understreket også viktigheten av selvforsyning og bruk av egne ressurser.

Tangeraas ga honnør til Eirin Bjune for hennes engasjement og initiativ. Hun fortalte at det var Eirin som sammen med sauebonde Olaug Olsen på Givær som stod bak initiativet til den landsomfattende aksjonen denne dagen.

Veteran

En veteran i næringen og også tidligere ordfører i Skjerstad, Fredrik Støvset (84) fra Støvset uttalte at bondeyrket er Norges viktigste næring.

- Selv om det går både dag og natt i perioder gjelder det å stå på nå, sier han.

Støvset overlot gården til eldste sønnen Geir for noen år siden, men har fortsatt som fjøsvikar.

Powered by Labrador CMS