- Man må bare kle seg godt, sier Undis Bredesen i Junkerdal.
- Man må bare kle seg godt, sier Undis Bredesen i Junkerdal.Folk i Indre Salten våknet opp til en iskald onsdagsmorgen. Dette bildet er tatt i Junkerdal, der det var minus 30 grader klokken 8.

Sprengkulda hindrer ikke Undis i å gå tur

- Kaldeste dagen hittil i vinter

Hos Undis Bredesen i Junkerdal var det 30 minusgrader i morges.

Publisert Sist oppdatert

INDRE SALTEN: - Dette er den hittil kaldeste dagen jeg har registrert i vinter, sier Undis Bredesen (68) fra Junkerdal.

Klokken 8 i morges registrerte hun at det var 30 minusgrader.

- Vi har hatt det kaldere før, ned mot 34-35 minus. For mange år siden var det mer vanlig at det var så kaldt som dette, men det er ikke så ofte vi måler 30 minusgrader nå, forteller pensjonisten som har bodd i bygda i snart 40 år.

Les også: Varsler store snømengder

Ut på tur

Selv om Bredesen er pensjonert, jobber hun av og til som vikar på Røkland skole. I dag har hun fri og rundt halv 9 var hun ute og matet fugler.

- Da måtte jeg gå meg en liten tur bortover veien for å ta noen bilder. Jeg liker å gå tur og skal ut å gå litt lenger senere. Nå er sola kommet opp. Når det er vindstille går det bra å være ute i denne kulda, men om det er vindtrekk da snur jeg. Man må ha godt med klær på, slår hun fast.

Frosset vann

Saltdal kommune har hatt litt utfordringer med vannforsyningen fra Junkerdal vannverk i kulda, og til sammen to dager har inntaket til kummen vært frosset.

- Vi har ikke hatt det så ille her sammenliknet med andre steder, men jeg var spent i morges. Heldigvis hadde vannet fullt trøkk, sier hun.

Kaldt på myra

Det meldes også om kalde temperaturer andre steder i Indre Salten onsdag morgen. Jørgen Brandt målte 32 minusgrader i Røsvikkrysset klokken 05.15. På strekninga mellom Fauske og Straumen er krysset ofte det kaldeste punktet på E6 gjennom myrområdet.

På Vestmyra på Fauske målte Ruth Dalen minus 25 torsdag morgen, mens Ingvild Laukslett på Pothus i Saltdal meldte om minus 26,2 grader.

Audny Johanne Frantzen målte 27 minus på Strand i Beiarn og Trude Nystad målte 30,1 minus på Rengård i samme kommune.

Powered by Labrador CMS