GIR RÅD. Inga Etterlid fra Rognan ønsker å gi både foreldre og andre voksne verktøy som de kan bruke selv for å få en bedre hverdag.
GIR RÅD. Inga Etterlid fra Rognan ønsker å gi både foreldre og andre voksne verktøy som de kan bruke selv for å få en bedre hverdag.

Portrettet

Inga er stadig på farten

Inga Etterlid har mye å gjøre i firmaet, og skulle gjerne ha stoppet tiden litt når hun er hjemme.

Publisert Sist oppdatert

Hva er du opptatt av for tiden?

- Det blir mye jobb.

Du har eget firma - hva jobber du med?

- Konsulentdelen av firmaet tar mye tid om dagen. Da jobber jeg som konsulent i barneverntjenester rundt om i landet.

Foreldreveiledning - hva går det ut på og hvem er det ment for?

- Jeg har et litt annet perspektiv på foreldreveiledningen nå enn da jeg jobbet fast i kommunen. Mange foreldre opplever møte med de forskjellige hjelpeinstansene som utfordrende. Dette kan være ved samlivsbrudd, eller hvis det er mange instanser å samarbeide med. Det kan da være vanskelig å vite hva som forventes av deg som forelder, og kan være godt å ha noen som kan hjelpe til med å få oversikt og rydde i hva som er viktig og hva som ikke er like viktig. I kommune og stat har jeg siden 2008 arbeidet med samspill mellom voksne og barn. Hjelpe foreldre til å finne virkningsfulle, men relativt enkle metoder for å få bedre samspill med barna sine. Det er alltid foreldrene som kjenner sine barn best og vet hva som virker, men det er ikke alltid vi er klar over dette selv.

Fortell litt mer om hypnose og selvhypnose, hvordan kan det være verktøy for voksne som opplever utfordringer i livet?

- Hypnose er kort fortalt en tilstand av fokusert oppmerksomhet. Ute og kjører bil og plutselig oppmerksom på at man ikke husker den siste strekningen som er passert, eller kanskje arbeidet i hagen eller med bilen hvor det etterpå åpenbarer seg et sår som ikke var der når man startet, helt uten at man fikk det med seg? Da har man vært i en hypnotisk transe. Vi mennesker er forskjellige på hvor ofte og hva som får oss til å fokusere så sterkt på en ting at vi bare lar andre tanker og ufarlige ting passere. I mitt arbeid med familier og samspill brukte jeg mye kognitive metoder for å arbeide med utfordringer og ting som hemmer oss i hverdagen. Her arbeidet jeg med tankene og hvordan de påvirker oss. Når jeg bruker hypnose som verktøy arbeider jeg med følelsene vi har i forskjellige situasjoner i hverdagen som utfordrer eller hemmer oss. Det som viser seg gjentatte ganger er hvor effektivt dette er for mange. Gjennom selvhypnose-teknikker kan man arbeide med ting vi ønsker mer eller mindre av selv. Jeg tenker at det alltid skal være et mål å gi folk verktøy og muligheter til å selv kunne jobbe med endring i eget liv på en trygg og god måte.

Hvilken bakgrunn har du?

- Jeg har grunnutdanning som sosionom og har siden 2004 arbeidet innen psykiatri, barnevern og helse. Jeg har hovedkompetansen min innen endringsarbeid både individuelt og i forhold til samspill. Videreutdannet meg til PMTO-terapeut som er en foreldreveiledningsmetode utviklet for de familiene med størst samspillsutfordringer. Jobbet også 2,5 år i Bufetat før jeg valgte å bli selvstendig næringsdrivende. Startet opplæringen min i hypnose i 2017 og føler meg ekstra privilegert da jeg deltar årlig på videreutdannings kurs med Norsk Forening for Klinisk Evidensbasert Hypnose (NFKEH) hvor tema allergi og smerte har stått på agendaen. Neste kurs er til høste og tema er traumer. Dette gleder jeg meg veldig til.

Du har startet aksjeselskap - hvorfor det?

- Jeg føler det er en større trygghet i å være AS enn enkeltpersonforetak. Har hatt det siden 2018, men spesielt nå i koronatiden har jeg kjent på at jeg ønsker de rammene som man får gjennom å være ansatt i firma.

Hvilke konsekvenser har koronapandemien hatt for din jobb?

- Det har gått litt opp og ned, men siden november har jeg hatt veldig mye å gjøre.

Har korona påvirket livet ditt ellers?

- Vi blir nok litt mer distansert fra hverandre i denne perioden. I familien holder vi sammen, men det blir automatisk mindre samvær med mennesker jeg gjerne skulle sett mer til. Samtidig opplevdes perioden med hjemmeskole og stopp i samfunnet som veldig fin med mye tid til barna og familien. Barna fikk også en helt annen ro som var god å oppleve. Føler på mange måter at vi har den enda.

Hva driver du med på fritiden?

- Må innrømme at det er lite fritid om dagen. Håper på mer tid på hytta etter hvert.

Hvordan kobler du best av?

- Når vi hugger ved. Det er også fantastisk godt å hugge ved manuelt.

Foretrekker du bøker, film eller serier?

- Ja takk, alt etter som hva som passer best. Når det er sagt er det ingenting som slår en god bok og gleden av å bla seg gjennom den mens man leser.

Beskriv deg selv som person med tre ord!

- Blid, positiv og løsningsorientert.

Har du gjort noe som bare svært få andre har gjort?

- Ja, da jeg arbeidet på veterinærkontoret til min far var jeg med på litt av hvert.

Har du et godt råd til dagens unge?

- Det vil heldigvis helst gå bra.

Hva liker du best og minst med Rognan der du bor?

- Sola går ned litt tidlig om ettermiddagen, ellers er plassen perfekt.

Hvor og til når ville du reist i en tidsmaskin?

- Reiser så mye i jobben at jeg kan godt bare la den stoppe tiden litt ekstra hver gang jeg er hjemme.

Hvilke forventninger har du til 2021?

- At det skal bli et fantastisk innholdsrikt år på alle mulige måter.

Hva skal du gjøre i helga?

- Besøke en venninne i Narvik og svigermor i Ballangen.

Powered by Labrador CMS