EN OVERRASKELSE. Olaug Røkland Frantsen (90) fikk Møsbrømlefsefestivalens hederspris for sitt liv og sin rolle i den lokale kjøkkentjenesten. - Veldig fortjent, konstaterer Sverre Breivik. Foto: Victoria Finstad
EN OVERRASKELSE. Olaug Røkland Frantsen (90) fikk Møsbrømlefsefestivalens hederspris for sitt liv og sin rolle i den lokale kjøkkentjenesten. - Veldig fortjent, konstaterer Sverre Breivik.

Fikk møsbrømlefsefestivalens hederspris:

Hedret for sin markante rolle i lokal matservering

I løpet av sin tid på kroa fikk hun blant annet lære skuespiller Helge Jordal å spise møsbrømlefse på skikkelig vis.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det er torsdag kveld og døra står åpen på samfunnshuset på Rognan. I kveld er det den uoffisielle åpningen av møsbrømlefsefestivalen i Saltdal. Rundt 50 personer ryr inn dørene og samler seg for å dele sin entusiasme for møsbrømmen.

Overrasket

Spesielt én dame blir særlig overrasket denne kvelden. Møsbrømlefsefestivalens hederspris deles nemlig ut til Olaug Røkland Frantsen (90).

- Jeg er helt overgitt! Jeg visste ingen ting, ler hun vantro.

Hun er overveldet og et enormt smil har fastnet i fjeset. Gleden smitter over til de andre på bordet.

Gode minner

Frantsen drev Røkland Kro og Hotell fram til 1996. Der serverte hun mange lokale spesialiteter, deriblant møsbrømlefsa.

I løpet av sin tid i bransjen har hun samlet opp mange historier. En av dem forteller hun entusiastisk til Saltenposten.

- Helge Jordal var og spiste møsbrømlefse på kroa på Røkland. Det er lenge siden, det var i noen-og-60. Han fikk ikke kniv og gaffel, ler Frantsen.

Celeber gjest

Den kjente teaterskuespilleren måtte dermed spise lefsa «på skikkelig vis» og rive av bit for bit, for så å dyppe den i møsbrømmen.

- Han syns den var veldig god. Han fikk en teskje hos meg etterpå for å ta opp fra fatet. Og de som sto rundt ham lurte på hvordan det smakte, mimrer hun.

- Og fra Evenesdal kom Tordis med ekte geitost for at vi kunne ha det i lefsa. Men det likte jeg ikke. Vi ga det til hønene, ler Frantsen.

Sprek og rask

Den dag i dag bor hun like ved den gamle kroa, som nå er gjort om til bolig, ved gamle E6 i Saltdal.

- Og jeg bor ennå hjemme, gliser 90-åringen, som fyller 91 til høsten.

Sterkt bidrag

Det er Tommy Edvardsen som deler ut prisen. Han leser opp en fyldig begrunnelse, som sier noe om hvilken betydning Olaug Røkland Frantsen har hatt i lokalmiljøet.

- Vi har bestemt at vår hederspris skal tildeles ei dame som har bidratt til å fremme nordnorsk tradisjonsmat i en tid da det ikke var så vanlig, begynner han.

Foreningskvinne

Frantsen begynte allerede sin karriere i 1946, da hun ble sendt sørover i tjeneste og steg i gradene fra stuepike til kokk. Etterpå gikk hun både folkehøyskole og landbruksskole før hun flyttet til Fauske og fikk jobb på Kaffistova.

- Her fikk hun samlet alle uorganiserte kvinner, slik at de skulle få høyere lønn og ordnede arbeidsforhold. Hennes innsats ble belønnet med at hun ble valgt til den første formannen i Fauske hotell- og restaurantarbeiderforening, forteller Edvardsen.

Tok affære

I 1960 flyttet hun tilbake til Saltdal og fikk jobb i kafeen på samvirkelaget, før hun som gründer åpnet Røkland Kro og Hotell i 1967, den første veikroa nord for Saltfjellet.

- Rettene hennes ble laget av råvarer fra egen hage etter årstidene. Lokale spesialiteter var på menyen, blant annet møsbrømlefse. Andre spesialiteter var vafler med egg, skålost og gomme, og ulike typer lefser, fortsetter Edvardsen.

Aktiv i samfunnet

I 1996 stengte hun dørene på kroa for godt, i en alder av 69 år.

- I tillegg har Olaug vært svært aktiv i ulike lag og foreninger, for eksempel turistforeningen, historielaget og husflidslaget, avslutter Edvardsen i begrunnelsen.

- Det er veldig fortjent at hun blir hedret, sier Sverre Breivik til Saltenposten.

Powered by Labrador CMS