REDDER MATEN. Hanne Johansen er kommunikasjonsrådgiver i To good to go, og forteller om en stadig økende interesse blant matreddere. Men det er plass til flere, også i Indre Salten. Foto: Foto: Too Good To Go
REDDER MATEN. Hanne Johansen er kommunikasjonsrådgiver i To good to go, og forteller om en stadig økende interesse blant matreddere. Men det er plass til flere, også i Indre Salten.

Bekjemper matsvinnet

Hard konkurranse om å berge flest måltider i Indre Salten

Too Good To Go-appen har mange matreddere i Indre Salten. Men de vil gjerne ha flere på laget.

Publisert Sist oppdatert

INDRE SALTEN: Denne uka fortalte Saltenposten om et forsøk på å finne ut av hvordan man kan redusere matsvinnet på bananer som kastes på Fauske.
I samarbeid med Rema 1000 har Jenanette Kjerpeseth gjort sitt for å undersøke vanene til Fauske-væringene når de handler frukt, og spesifikt bananer.

Heier på tiltaket

Initiativet er noe som settes pris på av mange, De som kanskje har satt matsvinn i fokus mer enn noen andre, Too Good To Go, er glade for alle initiativer som kan bidra til mindre svinn av mat.

- Matsvinn er en av de aller største miljøutfordringene vi står overfor, det er en enorm sløsing av ressurser. På verdensbasis regner man med at en tredjedel av alt det som produseres ender opp med å bli kastet. Det må vi gjøre noe med, sier kommunikasjonsrådgiver Hanne Johansen i Too Good To Go til Saltenposten.

Disse er med i Indre Salten

Stor interesse

Too Good To Go er en bedrift som jobber for å redusere matsvinn. Gjennom Too Good To Go-appen knytter de butikker og spisesteder som har mat til overs sammen med folk som ønsker å redde maten til redusert pris.

Appen har blitt en stor suksess på kort tid. Da det hele startet opp for fire år siden, var det knapt noen som ville innrømme at de hadde matsvinn i det hele tatt.

- Det var nesten som det var tabu å snakke om at man hadde slike utfordringer i det hele tatt. Men det har heldigvis endret seg, sier Johansen.

Nå er det slik at bedrifter og butikker selv tar kontakt med dem for å få hjelp til å bli en del av matredderne.

- De som ønsker å redde overskuddsmaten sin sammen med oss kan bare ta kontakt med oss gjennom nettsiden vår, så ringer vi dem opp relativt kjapt.

Best i byen

I Indre Salten er det for øyeblikket 11 butikker og spisesteder som redder mat med Too Good To Go. Sammen med folk i området har de sørget for at over 12 500 forundringsposer med bakevarer, påsmurt, dagligvarer og annet godt har kommet til nytte og glede istedenfor å ende opp som matsvinn.

- Aller mest mat har blitt reddet hos Bodø Bakeri i Fauske, etterfulgt av Bodø Bakeri Rognan og Extra Fauske. Vi har alltid plass til flere samarbeidspartnere, og håper at flere i Indre Salten melder seg på. Da slipper de å kaste mat, gjør en viktig innsats for miljøet og får i tillegg betalt for varer som ellers ville endt opp som svinn, sier Hanne Johansen avslutningsvis.

Powered by Labrador CMS