Fra hobby-ungdomsverksted i Kabelvåg.
Fra hobby-ungdomsverksted i Kabelvåg.

Gir en halv million i støtte til gjenbruk, ombruk og reparasjon

Årets første tildeling fra Miljømillionen er fordelt. Ti prosjekter i Nordland mottar tilsammen 524 000 kroner.

Publisert Sist oppdatert

Flere av prosjektene som mottar støtte skal bidra til at vi gjenbruker og tar vare på det vi har for å redusere avfallsmengden. Steigen folkebibliotek skal invitere til reperasjonskvelder, Narvik frivilligsentral skal opprette en gjenbrukssentral og Bodø kommune skal invitere til ombruksuke. Dette skriver Nordland fylkeskommune i en pressemelding.

Hobbyverksted for ungdom i Kabelvåg

I tillegg har Framtiden i våre hender Nord opprettet et åpent hobbyverksted for ungdom i Kabelvåg i samarbeid med Vågan Frivilligsentral. Et slikt lavterskeltilbud vil supplere dagens fritidstilbud. Verkstedet tilbyr kurs hvor ulike håndverk og metoder for gjenbruk, reparasjon og vedlikehold er tema. I tillegg er det også etablert en utlånsordning for verktøy tilhørende verkstedet.

-Formålet med hobbyverkstedet er gi lik tilgang til verktøy uavhengig av økonomisk bakgrunn og være et samlingsted for ungdommer og andre i lokalsamfunnet. Gjennom reperasjon av klær, turutstyr og andre gjenstander bidrar prosjektet til å minske vårt økologiske fotavtrykk sier fylkesråd for plan og næring Linda Helén Haukland (KrF).

Om Miljømillionen

Miljømillionen er en fylkeskommunal tilskuddsordning for alle med hjerte for miljø. Den har eksistert siden 2003.

Disse er innnvilget støtte:

Steigen folkebibliotek er tildelt 55.000 kroner til reparasjonskafe

Campus Nyksund as med KlimaCampus Ung 106.500 kroner

Vågan kommune og Fortsettelsen på Lofoteventyret 50.000 kroner

Framtiden i Våre Hender Nord og Hobbyverksted for ungdom 20.000 kroner

Narvik frivilligsentral og Gjenbrukssentralen 55.000 kroner

Framtiden i Våre Hender Nord og Klimaturne Nord 50.000 kroner

Bodø kommune og Ombruksuke får 80.000 kroner

4H Nordland og Planting av klimaskog og bruk av økologisk mat under 4H Norges landsleir i Bodø 6.-12. juli får 50.000 kroner

Ungt Entreprenørskap Nordland og SMART Plast får 50.000 kroner.

Meløy kommune og Etablering av Frøbibliotek får 12.500 kroner

Powered by Labrador CMS