KLAR. Benjamin Hansen er inne i en rolig treningsuke for å toppe formen før tirsdagens Europamesterskap. For å få bryte i 60-kilosklassen må selv en topptrent 15-åring tenke på kostholdet. Foto: Tarjei Abelsen
KLAR. Benjamin Hansen er inne i en rolig treningsuke for å toppe formen før tirsdagens Europamesterskap. For å få bryte i 60-kilosklassen må selv en topptrent 15-åring tenke på kostholdet.

For et år siden knakk han ankelen, nå er Benjamin (15) klar til å utfordre Europas beste brytere

(FAUSKE) Benjamin Hansen reiste fra Hauan til Fuenza i Italia lørdag. Tirsdag håper han å kjempe seg til finalene i Europamesterskapet i bryting.

Publisert Sist oppdatert

- Jeg håper på en god plassering i EM og det hadde vært kult med medalje, men vi får se. Jeg skal gjøre mitt beste, sier Benjamin Hansen før avreise hjemme i Hauan.

Pappas hjemmelagde kanelboller får stå i fred, nå handler det om å gå ned noen kilo for å klareres for bryting i 60-kilosklassen for gutter 16 år.

Harde forberedelser

- Jeg har trent hardt i noen uker, også har jeg roet ned denne uka for å toppe formen litt. Nå må jeg gå ned litt i vekt for å klare vektklassen, og har derfor spesielt fokus på kostholdet nå.

Den unge bryteren fra Fauske trener minst ti timer i uka, og har allerede åtte år bak seg i bryteringen etter starten på barneskola. Nå belønnes han med at en guttedrøm går i oppfyllelse.

- Jeg syns det er kjempekult at jeg får lov å bryte for Norge i EM!

Medaljesjanse

Det var en femteplass i Nordisk mesterskap ti Latvia idligere i år som ga han plass i EM-troppen, som en av tre brytere på hans alder.

- Det er den første store internasjonale turneringen jeg er med på. Landslagstreneren mener jeg brøyt bra i Latvia og har vist at jeg kan gjøre det bra, sier Hansen.

- På en veldig god dag er det håp om medalje, tror 15-åringen selv.

God klubb

Det er stevner i inn og utland som motiverer han til å jobbe hardt, og han mener det høye nivået i Fauske atletklubb er en viktig grunn til at han har blitt så god.

- Det er en veldig god klubb og jeg har mange gode sparringspartnere. Jeg har alltid fem stykker min størrelse som jeg kan trene med, sier Hansen.

IMPONERT. Mamma Tine Hansen er imponert over at sønnen har kommet til EM, og skulle helst vært med i støtteapparatet. Foto: Tarjei Abelsen
IMPONERT. Mamma Tine Hansen er imponert over at sønnen har kommet til EM, og skulle helst vært med i støtteapparatet.

Han reiser til Italia alene fra Nord-Norge, men kjenner resten av gjengen i reisefølget fra samlinger.

Imponert

Mamma Tine Hansen skulle gjerne blitt med, men gamle ferieplaner står i veien EM-turen. Hun er veldig imponert over det sønnen har fått til bare et år etter et ankelbrudd.

- Det er utrolig imponerende at han har jobbet seg tilbake på så kort tid, det viser at han takler motstand.

Fra før av har hun latt seg forbløffe over treningsiveren til sønnne.

- Han er ekstremt strukturet, jeg skjønner ikke at han orker. Han står opp klokke seks-halv sju på morran selv om det er tjue minus, og går ned på Stamina for få gjort unna styrketreningene, sier Tine Hansen.

Sønnen skal ut i kamper på to ganger to minutter, og han tror det blir jevnt på dette nivået.

- Jeg har god utholdenhet for vektklassen min og håper å kunne ta dem på det, sier Benjamin Hansen .

Powered by Labrador CMS