
Se videointervju
Influensavaksinene går unna
(FAUSKE) Tilhører du en risikogruppe som gjør at du bør vaksinere deg? Da må du i så fall få opp farten.
Hele syv hundre av totalt elleve hundre doser er allerede utdelt i Fauske kommune.
- Det er Fauske familiesenter som bestiller inn og deler ut doser til risikogrupper, sykehjem og legekontorer. Vi har i dag rundt fem hundre doser igjen, forteller Reidunn Storli, ledende helsesykepleier ved familiesenteret. Familiesenteret har foreløpig hatt en åpen dag med vaksinasjoner, da ble det satt hundre og femti vaksiner. To åpne dager til gjenstår, 25. oktober og 1. november.
- Det er bare å komme innom, det er ikke nødvendig å bestille time. Vi vaksinerer fortløpende, sier sykepleieren. I tillegg kan innbyggerne ta vaksiner ved sitt fastlegekontor.

Større pågang
Hvert år dør omlag ni hundre nordmenn av influensa.
- Om det ikke er direkte av influensa er det gjerne til komplikasjoner som er knyttet til influensa, som for eksemepl lungebetennelse. For normalt friske mennesker er ikke influensa farlig, men for de som er i risikogrupper kan influensavirus bety komplikasjoner, forklarer Storli. Hun sier videre at influensavaksinen er velkjent og utprøvd, og at det derfor er uproblematisk å ta den.
- Det var større pågang på vaksinasjoner i fjor, mener Storli.
- En av årsakene er nok at det i fjor var et veldig stort mediefokus på influensa og vaksine. I forbindelse med fjorårets influensavaksine ble det dessuten sendt ut sms til alle over 65 år med påminnelse om å ta vaksinen. Dette er ikke gjort i år, forteller Storli.
Hun er allikevel fornøyd med oppslutningen.
- Totalt er har antallet vaksinasjoner steget med 60% på de to siste årene. Det synes vi er kjempebra, og vi er glade for at stadig flere velger å ta vaksine.
Kun få igjen

Også ved Brygga legekontor har influensavaksinene gått unna.
- Vi bestilte 95 doser og vi har rundt ti doser igjen i dag, sier Merete Karlsen, helsesekretær.
- Det er stortsett eldre og kronikere som kommer hit og tar vaksine. Vi har få doser igjen, men hvis vi blir fri kan vi bestille flere, såfremt at det fortsatt er doser igjen, avslutter Karlsen.