TOTALSKADD. Dette gamle huset i Glastunes brant ned til grunnen torsdag 26.juli. Totalt var det 174 brannutrykninger i Indre Salten i fjor. Foto: Espen Johansen
TOTALSKADD. Dette gamle huset i Glastunes brant ned til grunnen torsdag 26.juli. Totalt var det 174 brannutrykninger i Indre Salten i fjor.

Brannstatistikken fra Indre Salten:

Flere krevende boligbranner i Fauske i fjor

I 2018 var det 11 registrerte branner i bygning i Fauske kommune. Det er fire mer enn året før.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: I fjor rykket Salten Brann ut 174 ganger i Indre Salten. 51 av utrykningene var til automatisk brannalarm, men 15 av de 174 var brann i bygning.

Økte med seks

Brannvesenet rykket ut til 11 branner i Fauske kommune i løpet av fjoråret. Det er fire branner mer enn året før.

- Vi registrerer at det har vært hyppige branner i indre strøk. Men om man skal se om det er noen økende trend må man se flere år tilbake, sier leder for beredskapsenheten Kjetil Haugen til Saltenposten.

To av de 11 brannene er registrert som pipebranner, to har hatt elektrisk årsak, en av brannene startet i et kjøretøy, som deretter har spredt seg til bolig. Mens seks av brannene har ukjent årsak.

To branner i Sulis

Sulitjelma har vært rammet av to større branner, hvor bolighus har blitt totalskadd av flammene.

I begynnelsen av februar i fjor brant den gamle gruve-sjef villaen i Furulund ned til grunnen. Villaen ble bygget på 1890-tallet, og siden den gang er det mange sulsværinger som har bodd i huset.

Ærverdig hus

Noen måneder senere, i juni, brant nok et bolighus ned i Sulis. Denne gangen i Glastunes. Flammene tok godt tak i huset, som førte til at taket til slutt kollapset. Brannen ble meldt på formiddagen, og brannmannskapet holdt på til langt på ettermiddagen med etterslukking.

- Det er tragisk at så flotte hus brenner ned. Begge brannene i Sulis er eksempel på kraftige branner hvor det er vanskelig å finne årsaken i etterkant, sier Haugen.

- Dersom politiet har funnet noen årsak i etterkant av etterforskning er ikke det noe vi har i våre rapporter, legger Haugen til.

Totalskadd

Også i Fauske sentrum ble et bolighus ødelagt av brann i begynnelsen av juni i fjor. Da ble huset eid av Ramazan Temur totalskadd. Temur driver blant annet Minas spiseri på Amfi. Huset ble leid ut til noen andre, og det var én person hjemme da brannen brøt ut.

- Det var en krevende brann hvor det var styrker fra flere stasjoner som bedrev slukking, forteller Haugen, som har gått gjennom rapportene til samtlige boligbranner i Fauske kommune.

Tiltak for risikogrupper

Haugen forteller at Salten Brann jobber mye med forebygging, særlig i forhold til såkalte risikoutsatte grupper. Dette er blant annet mennesker med nedsatt fysisk evne, demente eller folk som har en annen språklig bakgrunn enn norsk.

- Av de 11 boligbrannene i Fauske i fjor, var to av disse i nevnte risikogrupper, sier Haugen, uten at han vil gå nærmere inn på hvilke branner.

Salten Brann har tett samarbeid med kommunene i forhold til risikogruppene, som går på at menneskene skal være trygge hjemme.

51 unødige utrykninger

I Indre Salten var det i fjor 51 utrykninger til automatisk brannalarm. Det kan være en kostbar affære av flere grunner.

- Vi er glad i automatiske brannalarmer, i den forstand at det i en brannsituasjon kan gjøre den store forskjellen. Der kan minuttene telle, sier Haugen.

Ved alarmer som går av hvor det åpenbart ikke er gjort vedlikehold på anlegget, så risikerer huseier å få regningen.

Totalt

Det var 174 brannutrykninger i Indre Salten i fjor. 105 i Fauske, 18 i Sørfold, 38 i Saltdal, og 13 i Beiarn. I 2017 var tallene slik: 113 i Fauske, 28 i Sørfold, 68 i Saltdal og 12 i Beiarn. Det var ingen husbranner i Sørfold i fjord, mens det var tre i Saltdal og en i Beiarn. Brannvesenet rykket ut til 26 ulykker
edning. Det er ti færre enn i 2017. De rykket ut til to bilbranner kontra fire året før.

Powered by Labrador CMS