TOK INITIATIV. Da det kom forsalg om at idrettsfag på Fauske skulle legges ned, ble det startet en støtteaksjon på svært kort tid. Fredag hedret ordfører Marlen Rendall Berg de som startet opp initiativet med fakkeltog og protestaksjon. Fra venstre: Lene Strøm, Kassandra Petsas, Gro Anita Olsen, Mona Elisabeth Myhre Pedersen, Turid Willumstad og Marlen Rendall Berg. Foto: Foto: Helge Simonsen
TOK INITIATIV. Da det kom forsalg om at idrettsfag på Fauske skulle legges ned, ble det startet en støtteaksjon på svært kort tid. Fredag hedret ordfører Marlen Rendall Berg de som startet opp initiativet med fakkeltog og protestaksjon. Fra venstre: Lene Strøm, Kassandra Petsas, Gro Anita Olsen, Mona Elisabeth Myhre Pedersen, Turid Willumstad og Marlen Rendall Berg.

Feiret dem som jobbet for å redde idrettsfag

Ordfører Marlen Rendall Berg inviterte til feiring over at idrettsfag på Fauske er endelig berget.

Publisert Sist oppdatert

FAUSKE: Det er ikke mange ukene siden det var sikkert at det ikke ville bli mer idrettsfag på Fauske etter dette skoleåret. Fylkeskommunen hadde linjen på kuttlista, sammen med mange andre utdanningsløp over hele fylket.

Men da nyheten kom om kuttforslagene, gikk det ikke lang tid før et helt unikt engasjement ble tent i innbyggerne.

Både elever, foreldre, politikere og andre som brydde seg, kastet seg rundt og fikk i gang fakkeltog med over 800 deltakere, og flere andre protestaksjoner. Til slutt kunne man juble på Fauske, da posisjonen i fylkestinget snudde og likevel så at tilbudet om idrettsfag på Fauske hadde livets rett.

Inviterte til kakefest

Som ordfører ville Marlen Rendall Berg gjerne vise at all innsatsen og jobben som ble gjort, er verdsatt av mange i kommunen.

I den tidligere restauranten for matfag på Fauske videregående skole ble det invitert til kakefest og en skikkelig feiring for de som hadde lagt ned mye tid og innsats på å bevare tilbudet.

En rørende støtte

Ordføreren takket elevene som stilte opp fra første sekund for å støtte opp om alle aksjonene som ble gjennomført. Hun viste til at alt startet og endte med elevene.

- Om det ikke var for dere og den innsatsen som ble gjort langt ut over det som går som skoletid, hadde dette aldri gått, sa Rendall Berg.

Hun delte ut kinobilletter til de ungdommene som hadde stilt opp for å holde apell under fakkeltoget på Fauske.

Villige sponsorer

Men også de voksne som sto bak fakkeltoget fikk en påskjønnelse. Det ble delt ut blomster og gitt gode ord til gjengen som fikk samlet et helt samfunn bak seg.

De ville også skryte over velvilligheten i Indre Salten til å stille opp blant bedrifter som ble spurt om hjelp.

- Vi måtte kjøpe inn over 800 fakler, og faktisk alle de bedriftene vi spurte om ville være med på å hjelpe sa ja. Næringslivet har vært ekstremt velvillige på å bli med på å sponse det vi har kommet på, og det skal de ha en veldig stor takk for, sier Mona Elisabeth Myhre Pedersen til Saltenposten.

Powered by Labrador CMS