STRIKKE-TAGGING.Et nytt prosjekt blir lansert i Beiarn under åpningsfesten for laksefisket lørdag. Det er strikke-tagging som vi ser et eksempel på her. På traktorhjulet sitter fra venstre Berit Bakken Strand, Anne Grete Husmo, Ann Rigmor Hakstad Navjord og Albertine Hansen.
STRIKKE-TAGGING.Et nytt prosjekt blir lansert i Beiarn under åpningsfesten for laksefisket lørdag. Det er strikke-tagging som vi ser et eksempel på her. På traktorhjulet sitter fra venstre Berit Bakken Strand, Anne Grete Husmo, Ann Rigmor Hakstad Navjord og Albertine Hansen.

Feirer åpninga av Beiarelva med fiskesuppe og strikke-tagging

Strikke-tagging, grillfest og fiskesuppe er bare noen av godbitene som venter når bygda feirer startskuddet for årets fiskesesong i Beiarelva

Publisert Sist oppdatert

BEIARN: - Fredag klokka 12 åpnes Beiarelva for fiske av laks og sjøørret, og da er det nattåpent til lørdag, forteller Gudbjørg Navjord som er sekretær for Beiarelva SA.
Sesongstarten skal feires klokka 14 på lørdag.

- Det er et samarbeid mellom mange næringsaktører som kommer sammen for å skape liv og røre, forteller hun.
Strikke-tagging

Årets strikkeprosjekt skal presenteres.

- Vi kaller det strikke-tagging, forteller Gudbjørg Navjord, og ler entusiastisk.

Det handler om gjenbruk av strikkeprosjektet fra gråtass-traktorene, som nå skal byttes ut med noe helt nytt.

- Husflidlaget har fått kunstner Anne Rita Nybostad med på laget. Det blir et visuelt og dekorativt blikkfang som kan trekke til seg folk og skape nysgjerrighet, sier hun.

- Og på lørdag kan folk sette seg ned med pinner og garn og være med på å skape kunstverket sammen med oss, legger Gudbjørg Navjord til.
Mat og musikk

På Storjord frister de blant annet med fiskesuppe-buffet, kanelsnurrer fra steinovn, svartkjelkaffe, grillmat, kastekonkurranse for barna, og offisiell åpning av turist- og laksekontor.

- Vi håper både fiskere og folk i og utenfor bygda tar turen for å nyte mat, musikk og god stemning, sier Gudbjørg, og forteller at feiringa fortsetter med «Lakshallj-fest» på Kroa på kvelden.

Sesongstart

Beiarelva ble friskmeldt i 2001 etter rotenonbehandling, og siden har det vært åpent for fiske.

- Beiarelva SA har vært foregangselv når det gjelder kvoteregulering, og de siste fire årene har vi hatt veldig gode tall på gytebestandsmålet. Samarbeidsordninga for grunneierne tok tak og innførte strenge kvotebegrensninger som har vist seg å fungere veldig godt.

Høy vannstand

Sist helg var vannstanden høy som følge av mye snøsmelting.

- Den var nesten rekordstor, for det er ikke ofte elva går over Haugmo-steinen, sier Gudbjørg Navjoird, og forteller at de var litt bekymra for åpninga.

- Men når det blir flom i elva så kommer laksen svømmende, så nå regner vi med at hovedattraksjonen har innfunnet seg. Sjøørreten går mer inn og ut som den vil, men nå som vannstanden har gått ned er det gode forhold for fiske.

Det begynner å bli utsolgt flere soner i elva, i alle fall der man kan kjøpe via web. Gudbjørg Navjord oppfordrer alle til å sette seg godt inn i regelverket slik at man kan ta vare på elva sammen.
Lakseløft

Med sommeren kommer også fiskerne, og dermed blir det mer aktivitet i bygda.

- Elva vår har et godt omdømme, og mange kommer igjen og igjen, i tillegg til at stadig flere nye entusiaster rekrutteres. Laksefisket skaper liv her inne, og vi håper alle som kommer hit i sommer, enten det er for å fiske eller for å oppleve noe annet, blir tatt godt imot og at de trives. Kanskje de trives så godt at de får lyst til å flytte hit, sier Gudbjørg Navjord håpefullt.

Powered by Labrador CMS