NY FAVORITT. Tyttebærgløggen satt som et skudd for Ragna Myrbakk Andreassen og pappa Raymond Andreassen. Foto: Kenneth Strømsvåg
NY FAVORITT. Tyttebærgløggen satt som et skudd for Ragna Myrbakk Andreassen og pappa Raymond Andreassen.

Tradisjonsmatdagan på Nordneskroa:

En anelse tyttebær-lykke rett i koppen

Ragna og Raymond debuterte i varmdrikk-disiplinen "tyttebærgløgg" søndag. Bekjentskapet fikk umiddelbart et soleklart godkjent-stempel.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: - Ja vet du, denne var god. Den var veldig god.

Dommen avleveres uten fnugg av tvil fra yngste blad Andreassen. Pappa Raymond er enig med Ragna.

- Dette var godt. Tyttebærgløgg, altså. Da har vi blitt kjent med den også. Dette har vært en knakende fin dag.

LEFSEKJØR. Irene Jansen og Lisa Grimstad preppet møsbrømlefser så det nær luktet svidd i bakstehuset. Foto: Kenneth Strømsvåg
LEFSEKJØR. Irene Jansen og Lisa Grimstad preppet møsbrømlefser så det nær luktet svidd i bakstehuset.

Fenalår-sjarmert

Duoen er på tur med hele familien. Til Nordnes og Tradisjonsmatdagan. Arrangert av Nordneskroa, med Tommy Edvardsen og Lisa Grimstad i spissen.

- Her har vi fått smakt på så utrolig mye god mat. Fenalår med rømmesaus var nok en av favorittene mine. Så gleder jeg meg nå til å sette tennene i møsbrømlefse, sier Ragna Myrbakk Andreassen fra Bodø og bosatt sørpå, i Trondheim.

Sammen med sitt familiære følge er hun på en matreise via søndagsturen til Saltdal.

- Mamma sa vi måtte dra hit. da blir det jo selvsagt sånn.

BÅLKAFFE-STASJONEN. Hilde og Tony Johansen sørget for brennheit og akkurat passe kruttsterk bålkaffe til gjestene. De var pratsomme, kunne Tony rapportere. Gjestene altså. Foto: Kenneth Strømsvåg
BÅLKAFFE-STASJONEN. Hilde og Tony Johansen sørget for brennheit og akkurat passe kruttsterk bålkaffe til gjestene. De var pratsomme, kunne Tony rapportere. Gjestene altså.

Alle skal få

Saltenposten treffer på de to i Bakstehuset, der Irene Jansen og Lisa Grimstad har kjørt hardt for å holde tritt med møsbrømlefse-etterspørselen.

- Vi har jo mye forskjellig å by på her, som ulike lefser, kaker og flatbrød, men det er altså noe med disse møsbrømlefsene. Så her skrur vi sammen både store og små porsjoner. Alle som vil skal få, smiler Lisa.

TROPISK LYKKE. Fire år unge og muffinsglade Edwin Sjåvik Skagstad fant seg en favoritt; tropisk aromamuffins. Foto: Kenneth Strømsvåg
TROPISK LYKKE. Fire år unge og muffinsglade Edwin Sjåvik Skagstad fant seg en favoritt; tropisk aromamuffins.

Gutt på gomme-jakt

Inne på kroa sitter pur unge Edwin Sjåvik Skagstad (4) og ser nok så tilfreds ut med livet. Han har vært på en todagers matreise på Nordnes sammen med en stor delegasjon. Søndag ettermiddag konkluderer han med hva som var favoritten blant all den deilige maten han kunne forsyne seg av.

- Jeg liker best rundstykke med sånn... sånn...

- Gammeldags gomme, skyter mamma Helene inn. Og så syntes du det var veldig godt med tropisk aromamuffinse.

- Ja, det var godt. Kjempegodt, sier fireåringen med et mett glis til.

METT I MAGEN. Mammaen til Edwin, Helene Nygård Sjåvik, innrømmer at metthetsfølelsen tok henne litt utpå ettermiddagen søndag. Foto: Kenneth Strømsvåg
METT I MAGEN. Mammaen til Edwin, Helene Nygård Sjåvik, innrømmer at metthetsfølelsen tok henne litt utpå ettermiddagen søndag.

Ørret-kos

Gutungen med det varme smilet fant derimot ikke sin middagsfavoritt blant alt det smakfulle gjestene under Tradisjonsmatdagan kunne forsyne seg av.

- Middagsfavoritten hans er spagetti med pølser til. Men det er vel egentlig ikke helt innafor i begrepet tradisjonsmat, humrer mamma Helene Nygård Sjåvik.

- Hva falt du for her da, i all denne herligheten av spisbare juveler?

- Det var nok den ovnsbakte ørreten, med agurksalat og saltbake poteter til. Godt. Veldig godt. Men nå er jeg mett. det blir nok bare til at jeg ligger langstrakt ut på sofaen i kveld, sier Helene.

TRAVEL KAR. Kokk Nisvet Dzinyc har hatt hendene mer enn fulle i helga. Her er en ny porsjon fenalår i rømmesaus klar for en av gjestene under Tradisjonsmatdagan. Foto: Kenneth Strømsvåg
TRAVEL KAR. Kokk Nisvet Dzinyc har hatt hendene mer enn fulle i helga. Her er en ny porsjon fenalår i rømmesaus klar for en av gjestene under Tradisjonsmatdagan.

MER FRA TRADISJONSMATDAGAN KAN DU LESE I ONSDAGENS PAPIRUTGAVE AV SALTENPOSTEN

Powered by Labrador CMS