BAKING. Deigen settes tidlig på dag, og litt senere kan Jesper og Emil begynne å forme den til brød. Foto: Espen Johansen
BAKING. Deigen settes tidlig på dag, og litt senere kan Jesper og Emil begynne å forme den til brød.

Elevene baker brød i skoletiden hver uke

Fire gutter ved Sulitjelma skole baker brød for salg hver onsdag, og produktet har blitt veldig populært.

Publisert Sist oppdatert

De tenkte først på snømåking da det ble aktuelt med elevbedrift, men det valgte de bort.

- Det er mer slitsomt, og da må også vi rykke ut og måke når det snør. Dessuten vil det jo ikke gi verken arbeid eller inntekt hvis det ikke snør, sier Mads Moan Larsen (14).

Han er sammen med Jesper Odin Mathisen (14), Emil Moan Larsen (14) og Johannes Ekeberg Skaugvold i elevbedriften Sulis-brød, og har holdt med det siden skolestart i høst.

Da ideen om å bake brød for salg gikk de for den.

Nå setter de av tid én dag i uka.

- Vi har bakt litt tidligere, både på skolen og hjemme, men ikke så veldig mye. Og det er ikke sånn at vi nå baker hele tiden når vi er hjemme, sier de.

Hver onsdag lager de enten ni eller 18 brød. Ingrediensene kjøper de inn sjøl, og utgiftene trekkes fra inntektene.

- Vi blir ikke rike, men noe inntekt blir det jo i løpet av skoleåret, fortsetter de fire.

Før de gikk i gang opprettet de en meningsmåling der potensielle kunder ble bedt om å oppgi om de ville ha grovt eller fint brød.

- Det grove vant, og nå lager vi et som er ganske grovt. Det ligner nok litt på de som er merket 3/4 grovt som man kan kjøpe i butikken, mener bakerne.

- Brødene ble gode og fine allerede første gangen, sier de videre.

Navnet på brødet, "Sulis-brød", sier de ga seg selv, og logoen har de utformet selv og fått hjelp med det grafiske av Ole Tobias Mosti.

Onsdager starter med forberedelser til baking, og også friminuttene tas i bruk til å få satt deigen.

Skoledagen slutter egentlig klokken 14.30, men som regel er ikke brødbakerne ferdig før rundt 16.

Da er ferske brød klare til salg. Og det er de første som melder seg som får kjøpt.

- Kundene er egentlig alle mulige. Det er flest voksne som handler, og vi har fått gode tilbakemedlinger både på Facebook og i møte med de som har kjøpt og smakt, sier guttene.

- Hva synes dere sjøl da?

- At det er gode brød. Spiser det nesten hver dag, sier Jesper. De andre nikker og er enige.

På kjøkkenet gjør alle fire alt mulig og de fordeler oppgavene mellom seg fra gang til gang. Brødbakingen har blitt noe de setter pris på.

- Det er godt med noen timer sammen, bare oss fire. Vi henger litt sammen på fritiden også, sier de.

Lærer og veileder Janne Nilsen er full av ros når det kommer til bakegjengen.

- De er veldig selvdrevne, samarbeider godt og diskuterer videreutvikling, sier hun.

Med på laget er også samarbeidspartnere som Coop Prix og Nordland Taxi.

Guttene fører regnskapet selv, har egen bedriftskonto og også fått opprettet Vipps.

Til våren avsluttes prosjektet.

Ingen av dem har utviklet store planer eller noe mål om å bli kokk eller baker,men synes det er gøy å holde på.

Johannes har lekt litt med tanken på å bli konditor, som han synes ser artig ut.

Ut skoleåret holder de seg til brødbaking hver onsdag, og trives veldig godt med det.

De har også planer om å delta på julemesse i Sulitjelma den 27. november.

Og brødet? Det kan trygt anbefales!

Powered by Labrador CMS