FRATRÅDTE. Advokat Jørgen Sætrum legger fram mange bevis på at Ole Martin Pettersen koblet seg av behandlingen da bygget ble solgt til hans bror. Foto: Stig Bjørnar Karlsen
FRATRÅDTE. Advokat Jørgen Sætrum legger fram mange bevis på at Ole Martin Pettersen koblet seg av behandlingen da bygget ble solgt til hans bror.

ISE-rettssaken

Direktøren holdt seg unna salget til broren

Flere titalls eposter viser at administrerende direktør Ole Martin Pettersen ikke var involvert i det omstridte salget.

Publisert Sist oppdatert

INDRE SALTEN: Pettersens prosessfullmektige, advokat Jørgen Sætrum, brukte i retten onsdag over to timer til å lese opp eposter og styreprotokoller som han mener beviser at Ole Martin Pettersen holdt seg utenfor salget og alt som angår salget.

Gang på gang går det fram at det var to andre ansatte i Indre Salten Energi, Ole Morten Hansen og Kjell Sæterhaug, som hadde ansvar for og kontakt med Kay Roger Pettersen og gjennomførte salget.

Les også: Styreleder og eksdirektør er helt uenige

Forkjøpsrett

Det er også et moment i saken at det forelå en avtale mellom Sørfold kommune og Indre Salten Energi om at Sørfold kommune skulle få kjøpe eiendommer som hadde tilhørt Sørfold Kraftlag før fusjonen i 2014.

Advokat Sætrum erkjente at dette ikke var formalisert, men var ikke i tvil om at dette var forståelsen fra alle parter i fusjonen.

Disse eiendommene skulle kunne kjøpes for å være til fordel for næringslivet i Sørfold. Dersom Acustus ved Kay Roger Pettersen kjøpte bygget, kunne de flytte verkstedet dit, for så å frigjøre plass til Siso Vekst, som trengte mer plass.

Ikke beslutningsdyktig

Daglig leder i morselskapet ISE, altså Ole Martin Pettersen, var automatisk styreleder i datterselskapene. Det var datterselskapet ISE Entreprise som solgte eiendommen på Straumen. Styret i datterselskapet besto bare av to personer. Når Pettersen ikke var til stede på styremøtet, var bare 50 prosent av styret til stede, og ifølge vedtektene var de da ikke beslutningsdyktig.

En skade på bygget, som skulle dekkes av forsikring, ble også gjort til et poeng. Ved salg var det ikke sikkert at skaden hadde så stor betydning for ny kjøper.

Powered by Labrador CMS