BARE STORE SMIL. Guri Ramsvik, Øivind Holthe og Stian André Olsen står i bresjen for barnefestivalen Sommerblå. Foto: Eva S. Winther
BARE STORE SMIL. Guri Ramsvik, Øivind Holthe og Stian André Olsen står i bresjen for barnefestivalen Sommerblå.

Sommerblå-festivalen

- Dette ble en pangstart

Etter en lang og aktivitetsfyllt helg, kan Øivind Holthe i Blåfrostfestivalen konstatere at de kan lage festival om sommeren også.

Publisert Sist oppdatert

SALTDAL: Det var en heller begredelig værmessig oppladning til den første utgaven av Sommerblå, men når det først ble lørdag og åpning, så var det knapt mulig å få en bedre innertier enn det som åpenbarte seg på himmelen.

- Det var virkelig en pangstart på det hele for vår del, det kunne virkelig ikke gått bedre. Hele helga har vi jobbet for å få vist fram potensialet til området, og for at publikum, omgivelsene og kommunen skulle få en aha-opplevelse over hva som faktisk er mulig å få til her, sier en smørblid Øivind Holthe før nedriggen skal begynne.

Traff helt rett

Målet med Sommerblå har hele tiden vært å lage en festival for barn som aktiviserer dem, og ikke bare sender dem foran en scene med en artist på.

- Det skal være en aktivitetsfestival hvor ungene er i sentrum. Man kommer sammen og gjør ting sammen med barna sine, det er det som er budskapet. Og jeg må si det, med hjelp fra de fantastiske samarbeidspartnerne vi har, så greide vi det, sier Holthe.

Fikk festivalstemningen

For de som jobber med festivalen, var det også veldig oppløftende å se at den helt egne festivalfølelsen man får, også gjelder på barnefestival.

- Jeg har ikke tall på hvor mange som har fortalt at de kom til Saltdal for å oppleve festivalen, akkurat som de ville gjort med den vanlige Blåfrostfestivalen, sier Øivind Holthe videre.

De forteller at om dette blir en årviss greie, så kommer de til å legge ferien til Saltdal på denne tida av året. Da vet vi at det var bra, sier han.

Har vært tøft

Han legger ikke skjul på at det å jobbe med Sommerblå og nå konstatere at det gikk over all forventning, har vært veldig motiverende i en tung tid.

- Alle vet jo hvordan korona har påvirket hverdagen, og at arrangementer som dette har vært umulig å gjennomføre på lang tid. Når vi i tillegg ser på situasjonen med Slipen og hva som skjer der, så har det ikke bare vært enkelt, slår han fast.

- Men nå føler vi at vi fikk som fortjent. Dette var helt strålende, og selvfølgelig skal vi arrangere Sommerblå til neste år også!

Powered by Labrador CMS