HOLDER ØYE MED FAUSKE. Fylkesmannen har varslet Fauske kommune om at de nærmer seg Robek-lista. Rådmann Geir Mikkelsen ser ingen utvei fra at det skal skje.
HOLDER ØYE MED FAUSKE. Fylkesmannen har varslet Fauske kommune om at de nærmer seg Robek-lista. Rådmann Geir Mikkelsen ser ingen utvei fra at det skal skje.

Synspunkt:

Det finnes ingen utvei fra Robek-lista

Valgkampen på Fauske kommer til å bestå av en konkurranse i å love minst mulig.

Publisert Sist oppdatert

Nok et kommunestyremøte i Fauske er unnagjort, og det har nærmest blitt en tradisjon at administrasjonen har en eller annen gjennomgang av den økonomiske ståa i Indre Saltens mest folkerike kommune.

Mai-møtet var intet unntak i så måte, og det var det endelige regnskapet for fjoråret som skulle behandles og redegjøres for av rådmann Geir Mikkelsen og økonomisjef Kariann Sørdahl.

Som politisk journalist i Fauske har jeg fått følge med på ferden siden valget for snart fire år siden. Det har vært en både interessant og sjelsettende opplevelse.

Duoen Sørdahl og Mikkelsen har nærmest blitt synonymt med de to utkikkspostene øverst i masta på Titanic, mens det samlede flertallet i kommunestyret framstår som et noe forvirret og vettskremt mannskap på brua til et skip som det tar svært lang tid å endre kurs på.

Kommandoene om retningsskift runger i øst og vest, men ingen tar tak i roret og drar det i en retning som har noe som helst å si.

I likhet med virkelighetens tragedie i Nord-Atlenteren, ligger havet rundt helt stille. Men det er ikke lenge til det smeller for alvor.

Faktum er at all den tid man opererer med driftsunderskudd på flere titalls millioner kroner over tid, da må man overlate de store prioriteringene til noen andre.
I 2017 var underskuddet bare på et par millioner kroner, men det var et fullstendig kunstig tall. Alle fond og sparepenger ble kastet inn for å unngå at det reelle underskuddet på over 17 millioner kroner skulle bli resultatet.

I fjor hadde man ingen sånne midler å bruke. Derfor gikk Fauske med 23 millioner kroner i minus på drifta. På utgifter til lønn, til bensin, til lyspærer, og ikke minst, til vikarer.

Hvordan det skal gå i inneværende år er det ingen som vet ennå. Men det er tatt grep, og det legges om i strukturer.
I disse dager er valgkampen i full gang i alle dette landets kommuner. I stort sett alle av dem er det med bedre utgangspunkt enn de hadde før. For tro det eller ei, kommune-Norge går faktisk godt. Det har aldri vært med midler tilgjengelig fra staten, sies det.
Hvordan man da kan ende opp på denne kursen, er det ikke godt å si.

Det som er helt sikkert, er at det i Fauske kommer til å bli en stusselig valgkamp. Det kan ikke være lett å stå opp og si at man vil kutte i tilbud. At man vil spare inn foran å ha det som det er.
Men det er det eneste troverdige det politiske Fauske kan gjøre i tida framover. Noe annet vil ifølge kommuneøkonomer være et rent luftslott. Sånne folk kan man ikke stemme til makta.

Grunnen er at isfjellet ved navnet Robek ligger like foran skuta, og et sammenstøt virker som helt uungåelig nå. Akkurat som virkelighetens isfjell er det det underliggende som er viktigst, og det er bare å håpe at man i framtida bygger enda bedre vanntette skott, og ikke minst livbåter til alle som er med.

Akkurat nå virker det som om det blir en god del folk stående på dekk mens tjenestetilbudet synker i takt med evnen til å ta seg av manglende likviditet og økende renter på et lån som har passert en milliard.

Men hei, i likhet med de som visste det så heller mørkt ut mens vannet kom stadig nærmere beina, kan vi kanskje nyte noen toner fra de lojale musikerne fra kulturhuset i det skorsteinen treffer oss i hodet.

Men i motsetning fra virkelighetes synkende tragedie, finnes det kanskje en vei tilbake til overflaten igjen for den kommunale skuta.

Likevel det vil overraske meg, og svært mange andre stort om det skjer før storebror i Bodø kommer og drar inn pengebok og kredittkort.

Powered by Labrador CMS