SISTE SJANSE. Ganske Tøvat holder sin siste forestilling tirsdag kveld. Ny produksjon starter ikke opp før neste høst. Her er Vilde Falck og Andrea Bauer på scenen på premierekvelden fredag. Foto: Tarjei Abelsen
SISTE SJANSE. Ganske Tøvat holder sin siste forestilling tirsdag kveld. Ny produksjon starter ikke opp før neste høst. Her er Vilde Falck og Andrea Bauer på scenen på premierekvelden fredag.

Tøvat barneteater i 10 år: Se bildene fra premieren

Årets siste forestilling: – Passer for alle fra 4 til 105 år

Tirsdag kveld klokka 19 har Ganske Tøvat sin andre og siste oppsetning av "Luciafeiring".

Publisert Sist oppdatert

– Jeg var veldig fornøyd med premieren, jeg synes de spilte glitrende. Det var veldig gøy med gode tilbakemeldinger i etterkant,spesielt fordi ungdommene har laget alt selv. De var spent på om folk ville synes det var morsomt, og det tror jeg de syntes, sier Falck.

– Det var ei som spurte om det kunne bli tradisjon. Vi kan ikke love det, men syns det er en veldig hyggelig tilbakemelding.

PRØVER. Teatersjef Kjersti Falck sier de prøver å skape plass for alle som vil begynne med teater hos dem. Foto: Tarjei Abelsen
PRØVER. Teatersjef Kjersti Falck sier de prøver å skape plass for alle som vil begynne med teater hos dem.

For alle aldersgrupper

– Hvem tror du vil like denne forestillingen?
– Det har vi lurt litt på. Vi var spent på hvor ung publikum kunne være, men det virker som at den traff både store og små, men de lo på forskjellige steder. Jeg tror den passer for dem som er fra 4-5 år og opp til 105, det skal være noe for en hver smak, sier Falck.

– Regner du med at det vil være plass til alle som vil se siste forestilling?

– Mandag var det fortsatt bra med plass, og vi har 100 sitteplasser. Vi prøver alltid å få plass til dem som kommer, men kommer man langveis fra, kan det være lurt å ta en sjekketelefon først. Men alle er velkommen, sier Falck.

Lenge til opptak

Har dere ledig plass til nye som ønsker å prøve seg på teater i 2020?
– Små-Tøvat har begynt med sin produksjon, og derfor er det ikke nytt inntak før til høsten. De som er med i Ganske Tøvat har mye å gjøre utover våren, og derfor kommer ikke de i gang før til høsten heller, sier Falck.

Men alle er i utgangspunktet ønsket, og det er derfor bare å melde sin interesse.

– Vi vil føre ventelister, så det er bare å ta kontakt om man ønsker å være med. Vi har lyst til at alle som har lyst skal få lov, men vi har begrenset kapasitet. Vi må ha tid og mulighet til å se alle som er der, sier Falck.

– Alle som meldte sin interesse i høst fikk et tilbud hos oss.

Nye medlemmer

Da Tøvat barneteater ble delt i to, i Små-Tøvat og Ganske Tøvat, ble det mulig å øke antall medlemmer fordi to foreldre stilte seg disponibel som instruktører.

Det kan være en løsning på eventuelle kapasitetsproblemer framover også.

– Stiller flere voksne seg positiv til å gjøre en sånn jobb, vil vi kunne ta imot flere, sier Falck.

– Blir det ti nye år med Tøvat barneteater?
– Det vil tiden vise, de ti første årene gikk veldig fort så vi får se!

Powered by Labrador CMS